Sipsiye coğrafi işaret alınacak

Sipsiye coğrafi işaret alınacak
Sipsiye coğrafi işaret alınacak
- Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, başta Burdur olmak üzere Fethiye'den Denizli'ye kadarki bölgede yaygın kullanılan yöresel müzik aleti sipsiye coğrafi işaret almak için çalışma başlattı - BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Keyik: "Yöresel ürünlerimizi muhafaza ederek ticari kimlik ve değer kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz"

BURDUR (AA) - GÖKMEN YÜCE - Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO),  özellikle Teke yöresinde yaygın kullanılan yöresel  müzik aleti sipsiye coğrafi işaret alacak.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Burdur'un çeşitli yöresel değerlere sahip olduğunu, bunların başında sipsi, halk oyunları, dokumalar, süs eşyaları ve yöresel yemekler geldiğini söyledi.

Bu ürünlerin yöresel kültürün motiflerini teşkil ettiğini, aynı zamanda ticari ekonomik değer taşıdığını dile getiren Keyik, "Oda yönetimi olarak yöresel ürünlerimizi muhafaza ederek ticari kimlik ve değer kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz" dedi. 

Keyik, yöresel ürünler için coğrafi işaret almanın önemli olduğunu bildirdi.

Bundan dolayı 2008 yılında Burdur ceviz ezmesine, 2010 yılında da Burdur şişine coğrafi işaret aldıklarını belirten Keyik, şöyle konuştu:

"Teke yöremizde yöresel bir enstrüman olan sipsi yaygın olarak kullanılıyor. Küçük bir enstrüman olmasına rağmen sesi çok güçlü. Sipsiye sahip çıkmamız gerekiyor. Bölgedeki diğer illerin bu enstrümanı sahiplenme çalışmalarını görüyoruz ama Burdur'a ait sipsiye coğrafi işaret alabilmek için çalışma başlattık. İnşallah kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak coğrafi işareti alıp ilimize katkı sağlayacağız."

Keyik, sipsiye coğrafi işaret alabilmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuracaklarını kaydetti.

- Sipsi ustası Hüseyin Demir

Burdur'da yaşayan sipsi ustası 55 yaşındaki Hüseyin Demir ise atölyeye dönüştürdüğü cep telefonu dükkanının üst katında sipsi ürettiğini anlattı.

Türk Halk Müziği çalgısı olan sipsiyi geliştirmek için çaba gösterdiğini vurgulayan Demir, "Sipsi Burdur'a ait geleneksel, otantik bir yöre sazı olarak bilinir. Yoğun olarak Altınyayla (Dirmil) başta olmak üzere Burdur'un diğer ilçeleri ile Fethiye tarafında üretilir ve kullanılır. Cura ile kullanıldığı zaman muhteşem ikili oluşturur" diye konuştu. 

Demir, Antalya ve Fethiye'de bulunan su kamışlarından yılda yaklaşık 10 bin adet üretilen sipsinin 25-60 lira arasında satıldığını ve birçok ülkeye ihraç edildiğini ifade etti. 

- Sipsi

Tek parça veya iki ayrı parça olabilen sipsilerin iki parçalıları daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına "cukcuk", gövde kısmına da "gödlek" denilmektedir. Üstte 5, altta 1 olmak üzere 6 deliklidir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır.

Daha çok bir eşlik çalgısıdır. Gurbet havaları, zeybek, Teke havaları gibi ezgileri çalarken cura, bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Müzik

  ,

  Fethiye

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  yönetim