Tedavisi tamamlanan pelikan doğaya bırakıldı

Tedavisi tamamlanan pelikan doğaya bırakıldı
Tedavisi tamamlanan pelikan doğaya bırakıldı
- Denizli'de tüfekle yaralanmış halde bulunan ve Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine getirilen pelikan, tedavisinin ardından Salda Gölü'nde doğaya salındı

BURDUR (AA) - Denizli'de tüfekle yaralanmış halde bulunan ve Burdur'daki rehabilitasyon merkezine getirilen pelikan, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı. 

Denizli'nin Çardak ilçesi Gemiş beldesi yakınlarındaki Acıgöl'de vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan pelikanın tedavisi, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tamamlandı. 

Pelikan, doğal güzellikleriyle ünlü Salda Gölü'nde üzerine lavanta bitkisi konularak doğaya salındı. Bir miktar lavanta da gölün üzerine döküldü.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, doğaya yapılan olumsuzluklara karşı mücadele ettiklerini belirterek, "Sulak alanlar, koruma alanları ve yaban hayatına pek çok olumsuz etki söz konusu. İnsanların bu konularda duyarlı olması, doğayı ve yaban hayatını düşünmesi gerekiyor. Bugünü değil yarını da düşünerek hareket etmeli, çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmeliyiz" diye konuştu.

Merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca da  avcılar tarafından vurulan pelikanın çok hızlı bir iyileşme süreci geçirdiğini ifade etti. 

Pelikanın tedavisini tamamladıktan sonra yeniden suya alıştırdıklarını belirten Sarıca, "Pelikan suya adapte oldu. Beslenmeye başlayacağını düşünüyoruz. Ancak avcılar bundan sonra ateş ettikleri şeylere çok dikkat etmeliler" dedi.