Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
- Program kapsamında Sağlık Bakanlığınca Burdur'a gönderilen 250 bisiklet, öğrencilere teslim edildi

BURDUR (AA) - Sağlık Bakanlığının, " Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında gönderdiği 250 bisiklet, Burdur'daki öğrencilere verildi. 

İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, imzalanan protokolle 150 bisikleti İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram'a, 100 bisikleti de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz'a teslim etti. 

Törende konuşan Burdur Valisi Hasan Kürklü, gıdaların günden güne bozulduğunu, bu nedenle yeni neslin bir dezavantajı olduğunu söyledi.

Yeni neslin sağlıklı gıdalarla beslenemediğini anlatan Kürklü, "Bu açığı sporla kapatmak lazım. Bisiklete binmeyi önemsiyoruz. İlk, orta ve lise çağındaki gençlerin muhakkak bir spor dalıyla ilgilenmelerini istiyoruz. Burdur gibi havası, suyu temiz olan bir ilde bisiklet sporu yapılabilir" dedi.

Kürklü, Burdur'da bisiklet yolu yapılabilecek pek çok alan bulunduğunu, belediyenin de bu konuda çalışmalara başladığını kaydetti. 

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını istediklerini vurgulayan Kürklü, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumların yetkililerine teşekkür etti. 

Halk Sağlığı İl Müdürü Sütlü de temel uğraşılarının sigara ve obezite olduğunu dile getirdi.

Günümüzde mevcut hastalıkların yüzde 80'inin bu iki konudan kaynaklandığını vurgulayan Sütlü, şöyle konuştu:

"Bu nedenle 'hareket edin de nasıl ederseniz edin' ifadesinin yanına bisikleti ekledik. Seçmeli spor dersi açan okullarımıza ve bisiklet yolu oluşturulan üniversitelere hibe bisiklet sözü gelmişti. Çocuklarımızın kazasız sağlıklı günlerde kullanmaları dileğiyle hayırlı olsun."

Törenin ardından bisikletlere binen öğrenciler şehir turu attı.