Yıkıntılar 44 yıldır acıyı hatırlatıyor

Yıkıntılar 44 yıldır acıyı hatırlatıyor
Yıkıntılar 44 yıldır acıyı hatırlatıyor
- Burdur'da 1971 yılında yaşanan 6,2 büyüklüğündeki depremde yıkılan Yazıköy ve Yarıköy'deki yapılar, aradan yıllar geçmesine rağmen hala yerinde duruyor - Burdur Valiliğince "Deprem Köyü" ilan edilen köylere vatandaşlar ve öğrenciler götürülerek deprem bilincinin oluşturulması hedefleniyor - Yazıköy Köyü Muhtarı Öz: - "Depremde sadece bizim köyden 13 kişi öldü. Şimdi buralardan gelip geçerken hep o günleri hatırlıyoruz. Allah bir daha o günleri göstermesin"

BURDUR (AA) - GÖKMEN YÜCE - Burdur'da 1971 yılında meydana gelen ve 59 kişinin yaşamını yitirdiği depremde yıkılan evlerin kalıntıları, 44 yıldır yerinde duruyor.

Burdur'da 12 Mayıs 1971'de meydana gelen, merkez üssü Yazıköy ve Yarıköy köyleri olan 6,2 büyüklüğündeki depremde il genelinde 59 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmış, evler ve bazı yapılar yıkılmıştı. 

Köylüler, evlerinin yıkılması nedeniyle yakınlarındaki başka alanlara yeni evler yaptı, yıkılmış evler ise olduğu gibi bırakıldı. Yıkılan evlerin yanından geçen köy sakinleri, o günleri adeta yeniden yaşıyor.

Yazıköy ve Yarıköy köyleri, Vali Hasan Kürklü tarafından 2 Mart'ta "Deprem Köyü" ilan edildi. Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce deprem bölgesinin girişine "Deprem Köyüne Hoşgeldiniz" tabelası ile depremde ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu tabelalar konuldu. 

Proje ile köylere vatandaşlar ve öğrenciler götürülerek, deprem bilincinin oluşturulması hedefleniyor.

- Depremi yaşayanlar anlattı

Yazıköy köyü muhtarı 60 yaşındaki Gültekin Öz, AA muhabirine, depremde 16 yaşında olduğunu söyledi. Deprem sırasında kendisi çift sürerken toprakta bir dalgalanma gerçekleştiğini anlatan Öz, şöyle konuştu:

"Her taraf birbirine girmişti. Yollardan geçilemiyordu. Sadece bizim köyden 13 kişi öldü. Şimdi buralardan gelip geçerken hep o günleri hatırlıyoruz. Allah bir daha o günleri göstermesin. Biz yaşadık, çocuklarımız bu acıları yaşamasın."

Öz, depremde köyün camisinin sadece minaresinin yıkıldığını, başka bir zararın oluşmadığını kaydetti. 

- Babası öldü, kızını toprak altından çıkardı

Yazıköy köyünde yaşayan 67 yaşındaki Nazmi Özyürek ise deprem sırasında babasının öldüğünü, 1,5 yaşındaki kızını ise toprak altından çıkardığını dile getirdi.

Deprem olduğunda bahçedeki kavak ağaçlarının ve arabaların devrildiğini ifade eden Özyürek, şunları söyledi:

"Ben arabanın altında kaldım, üzerime de ev yıkıldı. Göçüğün altından güçlükle çıkabildim. Parmağım kopmuş, bacağım kırılmıştı. Toprak altında kalan kızımı ve bir başka çocuğu kurtardık ama babamı göremedim. Bölgede çalışma yapan dozerler onu dereye kadar sürüklemiş. Şimdi buradan gelip geçerken hep o günleri hatırlıyorum."

- "Evin altında kalan komşumuzu kurtardık"

Yarıköy köyünde yaşayan 57 yaşındaki Hüseyin Korkmaz da deprem sırasında okulda olduğunu anlattı.

Depremden sonra kum kamyonlarına binerek köye geldiğini ifade eden Korkmaz, "Babam dayısını kucağına almış hastaneye götürüyordu. Köyde kerpiç evler yıkılmıştı. Evler, yoldan geçenlerin üzerine devrilmişti" dedi.

Korkmaz, yıkılan evleri gördükçe o günleri tekrar yaşadığının altını çizdi.

 Aynı köyden Veli Karaoğlan ise depremde köyün 2-3 kez sallandığını, çok korktuklarını belirtti. Köyün depremde "toza dumana karıştığını" belirten Karaoğlan, "Ambulanslar o zaman yoktu. yaralananları zorluklarla hastaneye götürdüler" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Köy

  ,

  Proje

  ,

  Taraf

  ,

  İlan

  ,

  afet

  ,

  zaman

  ,

  öldü