Yuvadan düşen baykuş yavrusu tedavi ediliyor

Yuvadan düşen baykuş yavrusu tedavi ediliyor
Yuvadan düşen baykuş yavrusu tedavi ediliyor
- Afyonkarahisar'da yuvasından düşerek yaralanan kulaklı orman baykuşu, tedavi edilmesi için Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi

BURDUR (AA) -  Afyonkarahisar 'da yuvasından düşerek yaralanan kulaklı  orman baykuşu yavrusu, Burdur'da rehabilitasyon merkezindeki tedavisinin ardından doğaya salınacak. 

Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı Yüreğil beldesinde yuvasından düşen yavru baykuşu gören Hüseyin Ata, durumu Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca'ya bildirdi. 

Sarıca, tedavi edilerek doğaya salınması için Afyonkarahisar'a giderek aldığı baykuş yavrusunu merkeze getirdi.

Öztürk Sarıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, baykuşun kanadında ve ayaklarında küçük yaralanmalar olduğunu, şu an beslenemediğini söyledi. Baykuşu 2-3 ay kendilerinin elle beslemeleri gerektiğini anlatan Sarıca, "Elle beslerken baykuşa dokunmayacağız. Aynı zamanda tedavisini de sürdüreceğiz. Sonra doğaya bırakacağız" dedi. 

Kendilerine hemen haber verildiği için gerekli müdahaleyi yapabildiklerini ifade eden Sarıca, baykuşun doğaya yeniden kazandırılma şansının yüksek olduğunu bildirdi. 

Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin, yine Afyonkarahisar'da yavruyken buldukları ve merkeze getirdikleri başka bir kulaklı orman baykuşunun tedavisi tamamlandı. 

Sarıca, bu baykuşu ise 2-3 hafta sonra doğaya salarak özgürlüğüne kavuşturacaklarını kaydetti.