1,5 tonluk "şampiyon" 18 bin liraya satıldı

1,5 tonluk "şampiyon" 18 bin liraya satıldı
1,5 tonluk "şampiyon" 18 bin liraya satıldı
- Kurban Bayramı yaklaştıkça hareketliliğin arttığı Bursa'daki kurbanlık pazarına Muş'tan getirilen 1,5 tonluk dana 18 bin liradan alıcı buldu - Bursa Kasaplar Odası Başkanı Yıldız: - "Vatandaşlar tedirgin olmasın. Kasapta satılan et fiyatına kurbanlık satıyoruz"

BURSA (AA) - Yaklaşan  Kurban Bayramı dolayısıyla Bursa'daki kurban pazarlarında hareketlilik artarken, ağırlığıyla ve fiyatıyla dikkati çeken yaklaşık 1,5 tonluk dana, 18 bin liradan satıldı.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin iki farklı yerinde kurulan kurban pazarlarında hareketliliğin başladığını, hafta sonunda daha fazla yoğunluk yaşanmasını beklediklerini söyledi.

Merkez Yıldırım Belediyesi ve  Bursa Kasaplar Odası işbirliğiyle İsabey Modern Kurban Satış Yeri ve Yunuseli Mahallesi'nde kurulan pazarda vatandaşlara hizmet verildiğini dile getiren Yıldız, "Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 25 civarında bir artış söz konusu. Vatandaşlar tedirgin olmasın. Kasaptaki et fiyatına kurbanlık satıyoruz" dedi.

-İlgi odağı kurbanlık satıldı

Yunuseli Hayvan Pazarı'nda ilgi odağı haline gelen 1,5 tonluk "şampiyon" adlı dananın sahibi Ahmet Ağıl, Muş'tan geldiğini belirterek, "Şampiyonu, 20 bin liradan satışa çıkarmıştık. 18 bin liraya verdik. Bu hayvanımıza özenle baktık. Bu yıl satışların iyi olmasını bekliyoruz. Piyasada kurbanlıklar azaldı. Geçen sene bu pazarda 400 çadır kurulurken bu sene sayı 200'e indi. Piyasada hayvan bulamıyoruz" diye konuştu.

Kurbanlık satan Enver Oral ise Muş'tan geldiğini ifade ederek, 20 büyükbaş hayvan getirdiğini, kurbanlıklarını 8 ile 13 bin lira arasında satışa sunduğunu kaydetti.

Hayvanları istedikleri fiyata veremediklerini dile getiren Oral, "Ama vatandaşı sevindirmeye çalışıyoruz. Onların istediği oluyor. Bu sene kurbanlık az olduğu için fiyatlarda biraz fark var. Öyle düşünüyorum ki burada hayvan kalmayacak ve herkes elindeki malı bitirecek" ifadesini kullandı.

Özgür Eryılmaz da küçükbaş hayvanlarını Afyonkarahisar'dan getirdiğini belirterek, "Bu sene kurban satışlarının iyi olduğunu görüyoruz. İnşallah kimsenin hayvanı kalmaz, satılır. Küçükbaş hayvanlar 550 liradan başlıyor bin 100 liraya kadar yükseliyor. 100 hayvan getirdim şimdiye kadar 20 tanesini sattım" dedi.