"1 milyon bisiklet" projesi üreticilerin de yüzünü güldürdü

"1 milyon bisiklet" projesi üreticilerin de yüzünü güldürdü
"1 milyon bisiklet" projesi üreticilerin de yüzünü güldürdü
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, Sağlık Bakanlığınca başlatılan "Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet Kampanyası", bisiklet sektörüne de canlılık getirecek - BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Emanet: - "Kampanya sayesinde yeni istihdam kapıları açılacaktır. Belki yeni projelere de ön adım olacaktır. Bisiklet yedek parça yan sanayinin gelişimine katkı sağlayacaktır" - İnegöl'de bisiklet üreten bir firmanın yöneticilerinden Çelik: - "Türkiye'de 30 civarında üretici var. Yıllık üretim kapasitesi de 1 milyon 250 bin dolayında. Bu kampanyanın sektöre katkısının aşağı yukarı yüzde 40'lar civarında olacağını düşünüyoruz"

BURSA (AA) - ŞABAN KILIÇÇI - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sağlık Bakanlığınca başlatılan "Daha Sağlıklı Bir Türkiye İçin 1 Milyon Bisiklet Kampanyası", üreticilerin de yüzünü güldürdü. 

Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Üyesi Esat Emanet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının projesinin mevcutta 1 milyon 250 bin olan bisiklet üretimine olumsuz bir etki yapmayacağını söyledi.

Kampanyanın uzun vadede yıllık imalat sayılarında artışı sağlayacağına inandıklarını dile getiren Emanet, "Bu konuda çok iyimseriz çünkü bisiklet kullanımı yayıldıkça, üretimin daha yukarılara çekilebileceğini, projenin, bu kültürün oluşmasında önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Türk insanını, hem ulaşım hem de sağlık açısından yeni bir yaşamsal boyuta kavuşturacağını düşünüyorum. Proje sayesinde herkes kapasitelerini artırmak durumunda kalacak fakat burada sektörün oyuncularıyla Sağlık Bakanlığının çok iyi organize olması lazım. Bu 1 milyon bisiklet çok basite alınacak bir rakam değil" diye konuştu.

Bisiklet imalatının dışarıdan algılandığı gibi kolay olmadığını, 1 milyon bisiklet üretiminin de zor olduğunu dile getiren Emanet, "Her firmanın kapasitesi belli. Bunun için yatırım yapması da şart. Onun için Sağlık Bakanlığının ve pazardaki üretici vasfındaki oyuncuların kesinlikle çok iyi organize olması lazım" ifadesini kullandı.

Kampanya ile ortaya çıkan ilave üretimin istihdama da olumlu yansıyacağını belirten Emanet, "Çünkü artı istihdam yaratmadan bu 1 milyon bisikletin üretilmesi, mevcut oyuncularla çok söz konusu değil. Bu anlamda kampanya sayesinde yeni istihdam kapıları açılacaktır. Belki yeni projelere de ön adım olacaktır. Bisiklet yedek parça yan sanayinin gelişimine katkı sağlayacaktır" dedi.

- "Sektöre katkısının yüzde 40'lar civarında olacağını düşünüyoruz"

Bursa'nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren ve BİSED'in üyesi olan bir firmanın yöneticilerinden Özlem Çelik ise kampanyanın önemine işaret etti.

Çelik, projenin üç önemli noktasının bulunduğuna dikkati çekerek, öncelikle insan sağlığına katkı sağlayacak projenin, ulaşım sorunu ve çevre kirliliğini önemli oranda azaltacağını, sektöre ve dolayısıyla ekonomiye de canlılık getireceğini belirtti.

Projenin amacına ulaşabilmesi için olmazsa olmazların bulunduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri ve en önemlisi bisiklet yollarının olması. İllerde ve ilçelerde şu anda Türkiye'de bisiklet yolları yeteri kadar değil. Bisiklet yolları yeterli olmazsa, kullanıcılarının rahatlıkla bisikletini sürebileceği yerler yapılmazsa bu teşvik bence istenilen boyutta amacına ulaşamayacaktır. Öncelikle bisiklet yollarının yapılması gerekmektedir. Bu sektörde çalışabilecek kalifiye elemanlar olması lazım. Kalifiye elemanların yetişmesi için de biz yine bu konuda bisiklet üretimi teşvik edildiği gibi kalifiye elemanların yetişmesi anlamında da teşvikler verilmesini bekliyoruz."

Çelik, proje sayesinde bisiklet sektöründe ciddi bir hareketlenmenin söz konusu olacağını ifade ederek, "Türkiye'de 30 civarında üretici var. Yıllık üretim kapasitesi de 1 milyon 250 bin dolayında. Bu kampanyanın sektöre katkısının aşağı yukarı yüzde 40'lar civarında olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.