100 bin sazan yavrusu İznik Gölü'ne bırakıldı

100 bin sazan yavrusu İznik Gölü'ne bırakıldı
100 bin sazan yavrusu İznik Gölü'ne bırakıldı
- İznik, Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve Göllüce su ürünleri kooperatiflerinin, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığıyla Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nden temin ettiği sazan yavruları, gece geç saatlerde göle salındı

BURSA (AA) - İznik Gölü'nde avlanan  Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve Göllüce su ürünleri kooperatiflerince temin edilen, 100 bin sazan yavrusu, göle bırakıldı.

Orhangazi, Narlıca, Çakırca, Göllüce ve İznik su ürünleri kooperatiflerinin, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığıyla Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nden temin ettiği sazan yavruları, gece geç saatlerde Orhangazi'ye getirildi. 

Sazan yavruları, Orhangazi Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş nezaretinde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri tarafından Orhangazi'deki Yeniköy sahili ve İznik'teki Boyalıca sahili olmak üzere iki ayrı noktadan göle salındı. 

Kooperatif Başkanı Zelkif Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, İznik Gölü'ne bırakılan yavru sazan sayısının 100 bin olduğunu belirterek, halk arasında "pullu sazan" olarak da bilinen balıkların normal doğa şartlarında 2 yıl sonra yenilebilir seviyeye geldiğini ve bir kilogram ağırlığa ulaştığını  ifade etti.

Bektaş, bu balıkların 40 kiloya kadar ağırlığa ulaşabildiğini vurgulayarak, "Kiralanan sulara devletin yavru balık atmayı bırakmasından sonra İznik Gölü'nü kiralayan ve burada balıkçılık yaparak geçimini sağlayan kooperatifler olarak üzerimize düşeni yaptık. Sarı sazan balığı lezzetli ve bölgede talep olan bir tür. Popülasyonunu sürdürmek adına bıraktığımız yüz binlerce balık yıllar sonra 40 kiloya kadar büyüyebilecek" diye konuştu.

Göle bırakılan yavru balıkların büyüyebilmesi için vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Bektaş, şöyle devam etti: 

"İznik Gölü'nü çevreden gelen zararlılardan korumamız gerekiyor. Bunların başında ise zirai atıklar geliyor. Eğer göle atık ulaşırsa bırakılan balıklar ölecek ve göldeki balık sayısı yok olmaya yüz tutacaktır. Bir başka dikkat etmemiz gereken konu ise balık avcılığı. Gölden avlananların yavru balıklara zarar vermeyecek şekilde avlanabilir boy yasaklarına uygun olan göz aralıklarına sahip ağlarla avlanmaları gerekiyor ya da avlanan yavru balıkları zaman kaybetmeden yeniden göle bırakmalıyız."

- "Pullu sazan İznik Gölü'nün doğal balık türüdür"

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik de avlak sahası ve projeli olarak kiralanan iç sularda balıklandırma faaliyetlerinin, kiralayan şahıs veya tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirildiğini hatırlattı. 

Çelik, şunları kaydetti: 

"İznik Gölü, 4 avlak sahasına ayrılarak, Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve Göllüce su ürünleri kooperatiflerine kiralanmıştır. Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifinin öncülüğünde, İznik Gölü su ürünleri kooperatiflerinin İl Müdürlüğümüze balıklandırma yapılması için yavru balık talebi olmuş, İl Müdürlüğümüz tarafından hemen Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü ile irtibat geçilmiş, kısa süre içinde istenen yavru balıklar temin edilmiştir. Nakil aracının İznik Gölü'ne ulaşmasıyla birlikte 100 bin adet yavru sazan göl doğal ortamına salınmıştır. Sazan balıklarının türü pullu sazan olup İznik Gölü'nün doğal balık türüdür."

Çelik, 308 kilometrekarelik alana sahip İznik Gölü ve 156 kilometrekarelik Uluabat Gölü ile kiraya verilmiş veya projelendirilmiş baraj ve göletler gibi çok değerli sulak alanlara sahip Bursa'nın, su ürünleri potansiyelinin artırılması için kooperatiflere olan desteklerinin süreceğini sözlerine ekledi.