15. Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası

15. Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası
15. Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası
-Turnuva, 23-26 Eylül tarihlerinde TOFAŞ Spor Salonu'nda yapılacak

BURSA (AA) - Bu yıl 15'ncisi düzenlenen Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası, Bursa'da gerçekleştirilecek.

TOFAŞ Spor Kulübü, Bursa Basketbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği ile Bursa Baia Otel'in düzenlediği turnuvaya, 23-26 Eylül tarihlerinde Nilüfer'de faaliyete geçen TOFAŞ Spor Salonu ev sahipliği yapacak.

Geçirdiği trafik kazası sonucu 2001 yılında hayatını kaybeden eski milli basketbolcu Cevat Soydaş anısına yapılacak organizasyona TOFAŞ'ın yanı sıra Trabzonspor Medical Park, Royal Halı Gaziantep, Rönesans TED Ankara Kolejliler, Yeşilgiresun Belediyespor ve Demir İnşaat Büyükçekmece Basketbol takımları da katılacak.

 

- Cevat Soydaş

Eski milli basketbolcu olan Soydaş, Eskişehir amatör takımlarından Güllükspor'da başlayan ve Paşabahçe'de sona eren 19 yıllık aktif basketbol yaşantısında milli formayı 38 kez giyme başarısını gösterdi.

Sırasıyla Eskişehir Güllük, MKE Ankaragücü, Eczacıbaşı, TOFAŞ, OYAK Renault ve Paşabahçe takımlarında oynayan Soydaş, OYAK Renault ile Bursa Belediyespor'da antrenörlük yaptı. 1975-84 yılları arasında 9 sezon boyunca TOFAŞ formasını taşıyan Soydaş, oynadığı 221 maç ile TOFAŞ tarihinde en çok maç oynayan 5. oyuncu ve attığı 3 bin 498 sayı ile de Murat Konuk'un ardından en çok sayı atan 2. oyuncu olma özelliğini taşıyor.

Cevat Soydaş, 2 Ağustos 2001'de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.