19 Eylül Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler Günü
19 Eylül Gaziler Günü
- Bursa Valisi Karaloglu, bir mesaj yayımladı

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloglu, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Bursa Valisi Münir Karaloglu, mesajında, milli birlik ve beraberliğin teminatı kahraman gazilere devletin verdiği önemin ifadesi olarak, TBMM tarafından 19 Eylül 1921'de Mustafa Kemal Atatürk 'e "Gazi" unvanının verildiği günün yıl dönümü olan Gaziler Günü'nü kutlamanın onur ve heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milletinin, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millet olduğunu vurgulayan Karaloglu, "Bu nedenle birçok Türk insanı şehit ve gazilik onuruna ulaşmış, şehit ve gazilerimizin vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için verdiği kutsal mücadele, tarih sayfalarında kahramanlık ve vatanseverlik destanı olarak yerini almıştır" dedi. 

Karaloğlu, bugün de milletin huzur ve güvenliğinin temini için canını bu topraklara feda eden şehit ve gazilerin varlığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:  

"Milletimiz şehitlerini, şehitlerinin emanetlerini ve gazilerimizi daima başının üzerinde tutacaktır. Bizler de vatanı, milleti, bayrağı için canları pahasına savaşan şehit ve gazilerimizin aziz emanetlerine sonsuza kadar sahip çıkacağız. Şehit ve gazilerimiz bizlerin medarı iftiharı, vatanseverliğin, fedakarlığın, yardan ve serden geçmenin abideleridir. Bizler için büyük manası olan bu özel günde cennet vatanımızı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere aziz şehitlerimiz ile vefat eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatta bulunan gazilerimize en derin saygı ve şükranlarımı sunuyor, kendilerine yüce Allah'tan uzun ömürler diliyorum."