"20. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali"

"20. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali"
"20. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali"
- 11 ülkeden 19 topluluğunun oyunlarını sahneleyeceği festival, 24 Ekim'de sona erecek

BURSA (AA) - Bursa'da bu yıl 20'ncisi düzenlenen "Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali" başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Temsilciliğinin organize ettiği festivalin açılış töreni, Ördekli Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, festival etkinliklerini bu yıl Bursa'nın 17 ilçesine yaydıklarını söyledi.

En az 14 bin izleyici sayısına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Karlık, "Böylece daha fazla çocuğumuzun oynama ve gezme fırsatı elde etmesini arzu ettik. Çocuklarımıza tiyatro sanatını daha fazla sevdirmeyi hedefledik. Biliyoruz ki sanatsız kalan bir neslin  hayat damarlarından biri kopmuş demektir" dedi.

ASSITEJ Türkiye Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tülin Sağlam da festivalin, bu kadar yıl sürdürülmesiyle düzenleyenlerden çıkarak seyircilerin ortak paydası haline geldiğini ifade etti.

Organizasyonun 20'nci yılına girmesinin bir riski beraberinde getirdiğini kaydeden Sağlam, "Bir şeyi 20 yıldır yapıyorsanız, kendinize fazla güvenebilir ve çok iyi bir şey yapıyorum diyebilirsiniz. Bu sizi monotonluğa götürebilir. Ümit ediyorum ki bizden sonraki kuşaklar, bu kadar genç ve dinamik bir seyirciyle iletişim kurmanın ne kadar önemli ve değerli olduğunu akıllarından çıkarmaz. Umarım bundan sonra festival, değişerek ve aynı dinamizmi takip ederek devam eder" diye konuştu.

Daha sonra, "Kuklaların Dansı" oyunu sunuldu.

Festivale, 19 tiyatro ekibi katılıyor. Gösteriler, bu yıl ilk kez Bursa'nın ilçelerinde de sunulacak. Tiyatro toplulukları, Bursa merkez ile 17 ilçede, 23 sahnede 48 oyun sahneleyecek. Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Danimarka, İsveç, Finlandiya, İtalya, İspanya, Hollanda, Meksika, Sırbistan ve KKTC'den toplulukların sahne alacağı festival, 24 Ekim'de sona erecek.