"2026 Kış Olimpiyatları, Türkiye için devlet projesi olmalı"

"2026 Kış Olimpiyatları, Türkiye için devlet projesi olmalı"
"2026 Kış Olimpiyatları, Türkiye için devlet projesi olmalı"
- Kayak Federasyonu Başkanı Yarar: "2026 Kış Olimpiyatları'nı almak için dünyanın büyük ülkelerinden ABD, Almanya, Fransa kapışırken Türkiye'nin böyle bir potansiyelle bunu düşünmemesi bence büyük bir kayıptır. Federasyon olarak bunu gündeme getirdik. Bu konuda bir devlet projesi olmasını istiyoruz" - "Sadece uluslararası yayın haklarının 2 milyar avroya satıldığını düşünürseniz, gelecek yüz binlerce insanla bunun ne kadar büyük bir ekonomi olduğunu görürsünüz" - "Türkiye'nin kış sporlarına ve olimpiyatlara yatırım yapması, Türkiye'nin iktisadi kalkınması açısından elzemdir"

BURSA (AA) - SERGEN SEZGİN - CEM ŞAN - Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Türkiye 'nin şimdiye kadar olimpik vizyonunda sadece yaz olimpiyatlarını ön planda tuttuğunu belirterek, "2026 Kış Olimpiyatları'nı almak için dünyanın büyük ülkelerinden ABD, Almanya, Fransa kapışırken Türkiye'nin böyle bir potansiyelle bunu düşünmemesi bence büyük bir kayıptır. Federasyon olarak bunu gündeme getirdik. Bu konuda bir devlet projesi olmasını istiyoruz" dedi.

Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaz olimpiyatlarına 4 kez aday olduğunu, sonuncusunda bunu finalde kaybettiğini hatırlattı.

Spor branşlarından bir bölümünün kış mevsiminde yapıldığını dile getiren Yarar, şöyle konuştu:

"2026 Kış Olimpiyatları'nı almak için dünyanın büyük ülkelerinden ABD, Almanya, Fransa kapışırken Türkiye'nin böyle bir potansiyelle bunu düşünmemesi bence büyük bir kayıptır. Federasyon olarak bunu gündeme getirdik. Bu konuda bir devlet projesi olmasını istiyoruz. Tabii burada Milli Olimpiyat Komitesinin de çok aktif çalışması gerekiyor. Hükümetimizin bu konuda kanunda değişiklik yapması gerekiyor. Federasyon olarak elimizden geleni bu konuda yapıyoruz. Sportif anlamda da tabii 2026'da olimpiyatları yapıp hiç madalya almadan gitmeyi de düşünmüyoruz. Türkiye'nin, olimpik branşlarda en büyük federasyonuyuz. Şu anda 63 branşta 189 madalyayı temsil ediyoruz. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. Diğer federasyonlarımız da mutlaka çok iyi çalışıyor ama Kayak Federasyonunun şu anki temposunun Türkiye'yi gerçekten iyi bir noktaya getirmek için çok üst düzey bir tempo olduğuna inanıyorum."

- "Tahminen 6 milyar dolarlık bir yatırım yapılacaktır"

Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapması halinde Türkiye'ye bunun önemli getirileri olacağını vurgulayan Yarar, yıllık 11 milyar avronun ülkeye akacağını anlattı.

Yarar, 10 milyonu yabancı, 4 milyonu yerli olmak üzere 14 milyon kişilik bir kitleye erişilebilecek bir organizasyondan bahsettiğine değinerek, "Bu, Türkiye açısından tutulabilir bir hedeftir. Kış olimpiyatları özelinde ise bunun getireceği gelir, sadece uluslararası yayın haklarının 2 milyar avroya satıldığını düşünürseniz, gelecek yüz binlerce insanla bunun ne kadar büyük bir ekonomi olduğunu görürsünüz" ifadesini kullandı.

Rusların sadece bu ekonomik değeri çekebilmek için 50 milyar dolar yatırım yaptığı bilgisini veren Yarar, bunun bir dünya rekoru olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin, yaz olimpiyatları için 25 milyar dolarlık yatırım yaptığını hatırlatan Yarar, şunları kaydetti:

"Kış olimpiyatları için tahminen 6 milyar dolarlık bir yatırım yapılacaktır. Potansiyel olarak bunun karşılığının çok çabuk bir zamanda dönme ihtimali var. Onun için Türkiye'nin kış sporlarına ve olimpiyatlara yatırım yapması, Türkiye'nin iktisadi kalkınması açısından elzemdir. Sadece sportif anlamda değil, iktisadi anlamda da elzemdir. Türkiye'ye şu anda 40 milyon turist geliyor. Türkiye'nin yaz turizmine ek olarak '10 milyon turist getiririm' diyebileceği alternatif başka bir turizm alanı yok. Bu kadar turistin 'şuradan geliyor' diyebileceğimiz tek alan, kış turizmidir. Kış olimpiyatları hedefi için Türkiye'nin potansiyeli yüksek. Her bölge için potansiyel tespiti, lift ve otel planlaması yapılması gerekiyor. Türkiye'de 48 vilayette 100 bölge açmamız mümkün. Bunların 10-15'i dünya çapında merkez olabilecek potansiyele sahip. Mesela bir Erzincan'da bulunan Ergan Dağı buna örnektir. Mersin'de bile çok mükemmel dağlarımız var. Bence Türkiye dünyada ilk 5'e girecek bir kapasiteye sahip. Ayrıca 2026 Kış Olimpiyatları'nı almamız için de Türkiye'de kayak bilen insan sayısın şimdikinin 100 katına çıkması gerekiyor. İnşallah federasyon olarak da bunu başaracağız."