21 Mart Down Sendromlular Günü

21 Mart Down Sendromlular Günü
21 Mart Down Sendromlular Günü
BURSA (AA) - Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (KÜYAV) Başkan Yardımcısı Yusuf Engin Taha, 21 Mart Down Sendromlular Günü dolayısıyla "47K...

BURSA (AA) - Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (KÜYAV) Başkan Yardımcısı Yusuf Engin Taha, 21 Mart Down Sendromlular Günü dolayısıyla "47K Projesi" kapsamında İstanbul 'da yürüyüş düzenlediklerini bildirdi.

Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İncirli Caddesi'nde "47K Projesi" kapsamında KÜYAV ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından organize edilen yürüyüşe 60 down sendromlu çocuk ve ailelerinin katıldığını söyledi.

Down sendromlu çocukların ellerinde balonlar ve bayraklarla, "Bizde varız", "Sesimize kulak verin" gibi sloganlarla Bakırköy Özgürlük Meydanı'na kadar yürüdüğünü aktaran Taha, bazı down sendromlu çocukların da müzik aletleriyle ritim tutarak yürüyüşe destek verdiğini belirtti.

Taha, bu yürüyüşle down sendromlu çocuklar için farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu yürüyüşle 47K Projesini Türkiye 'ye tanıtmayı amaçladık. Proje kapsamında 8 ayrı dalda down sendromlu çocukların yeteneklerini gösterebileceği ve eğitim alabilecekleri akademiler kurulacak. Ayrıca eğitim aldıkları her alan içinde imkanı sağlanacaktır. Türkiye'nin en büyük sanat akademisini oluşturacağız. Bir kromozom fazlayla eksik yaşanan hayatlarımızı görün, duyun ve anlayın istiyoruz. Biz down sendromlu bireylerin ve ailelerin, yaşadıkları en büyük sorun olan ön yargılar sonucu uğradıkları sosyal dışlanmaya karşı toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapacağız."