24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
- Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı: "Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil, herkese lazımdır; toplumun her ferdinin düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekir"

BURSA (AA) - Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, "Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil, herkese lazımdır; toplumun her ferdinin düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Kolaylı, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yapığı yazılı açıklamada, bugünü "basın dayanışma günü" olarak kutladıklarını bildirdi. 

Gazetecilerin 24 Temmuz 1908'de gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkan sansürün, aradan geçen süreçte yapılan yasal düzenlemeler ve baskılarla yeniden gündeme geldiğini savunan Kolaylı, şunları kaydetti: 

"Sansür ve günümüzde yaygın olarak yaşanan otosansür, bugün Türk basınının sorunlarının ilk sıralarında yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki basın özgürlüğü; halkın gerçekleri öğrenme, doğru bilgi edinme ve düşüncenin serbestçe yayılma hakkının bir aracıdır. Tarafsız ve doğru habercilik, aynı bağımsız hukuk sistemi gibi demokratik toplumların olmazsa olmazıdır. Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil, herkese lazımdır; toplumun her ferdinin düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekir."

Kolaylı, son günlerde meydana gelen terör saldırılarına da değindi.

Bu süreçte hükümet kurma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Kolaylı, "Beklentimiz, terörün çirkin yüzünü gösterdiği bu hassas günlerde hükümet kurma çalışmalarının daha fazla uzatılmadan tamamlanması ve başta basın özgürlüğü olmak üzere ülke sorunlarının çözümü için güçlü bir hükümetin başı yapmasıdır. Terörist saldırılarda yaşamlarını yitiren gençlerimize ve şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum" ifadesini kullandı.