2'nci Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

2'nci Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı
2'nci Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı
- Maliye Bakanı Şimşek: "Bütçe disiplini noktasında çok kararlıyız. O noktada herhangi bir ilave bütçeye yük getirmeden neler yapabiliriz, ona bakıyoruz"

BURSA (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bütçe disiplini noktasında çok kararlıyız. O noktada herhangi bir ilave bütçeye yük getirmeden neler yapabiliriz, ona bakıyoruz" dedi.

Bursa'da bir otelde devam eden ve ikincisi düzenlenen " Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı"na katılan Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda belediyelerin öz gelirlerinin artırılmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Reform anlamında yerel imkanların iyileştirilmesini de ele aldıklarını anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

"Mahalli idarelerde tabii ki hesap verilebilirliği, şeffaflığı nasıl artırabiliriz, yani kentsel rantların vergilendirilmesinden tutun özellikle bu rantlardan belediyelere kaynak aktarımı konularını tartıştık, konuştuk. Tabii bütün bu tartışmalarda bundan sonra atacağımız adımlarda bütçe disiplini esastır. Dolayısıyla beklentiler de o anlamda gerçekçi olsun diye söylüyorum. Bütçe disiplini noktasında çok kararlıyız. O noktada herhangi bir ilave bütçeye yük getirmeden neler yapabiliriz, ona bakıyoruz. Özü itibarıyla belediyelerimizin sorunlarını dinliyoruz."

Bir gazeteci, Şimşek'e, belediyelerin gelirleri konusunda herhangi bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceğini sordu.

Şimşek, bunun söz konusu olmadığını dile getirerek, "Yani bütçeden daha fazla para aktarmaktan çok yapısal olarak belediyelerimizin mali dengelerini nasıl daha da iyileştirebiliriz ve böylece yerelde vatandaşlarımıza daha çok kaliteli hizmeti nasıl sunabiliriz, onu konuşuyoruz, onu tartışıyoruz" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bazı büyükşehir belediye başkanlarının katıldığı toplantı, basına kapalı devam ediyor.