3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bursa Valisi Karaloğlu: -"Biz kamu kurum ve kuruluşlarımızla Bursa'daki engelli kardeşlerimizin karşısına çıkabilecek her türlü engeli aşılabilir hale getirmek istiyoruz"

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karaloğlu, mesajında, "Dünya Engelliler Günü" olarak kabul edilen 3 Aralık'ın, engellilere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın daha da artması açısından anlamlı bir tarih olduğunu belirtti. 

Bu bilinç ve farkındalığın yılın sadece bir günü değil, her gün, her saat, her dakika olması gerektiğini ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Engellilerimizin toplum hayatında varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz engelli ya da engelsiz hepimizi zenginleştirecek ve güçlendirecektir. Engelli kardeşlerimiz ve onlara destek olan aileleri, günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için çaba sarf ederken, engelsizlerin de kendisinden kaynaklanan her türlü engeli fark etmesi ve bu engelleri ortadan kaldırmak için gerekli toplumsal hareketi başlatması gerekmektedir. Lütfen, bir durumun tedbirini almak için o durumun başımıza gelmesini beklemeyelim. Hepimiz bilelim ki bugün engelsiz olsak da yarınımızı kimse garanti altına alamaz. Dolayısıyla hepimiz, herhangi bir engelin her an başımıza gelebileceğinin farkında olalım. Daha çok duyalım, görelim, anlatalım, birbirimizi daha çok hissedelim ve farkında olalım.''

Karaloğlu, son yıllarda engelli vatandaşların gerekli yaşam standartlarına ulaşması ve onları sosyal hayatla iç içe kılabilmek adına her türlü çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini de vurgulayarak, "Bununla birlikte daha yapılması gereken çok olduğunun da bilincindeyiz. Biz kamu kurum ve kuruluşlarımızla, Bursa'daki engelli kardeşlerimizin karşısına çıkabilecek her türlü engeli aşılabilir hale getirmek istiyoruz. Engelsiz bir Bursa için biz varız'' ifadesini kullandı.