"5. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali"

"5. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali"
"5. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali"
- "Göç" temasıyla 24-28 Ekim'de yapılacak Bursa FotoFest 2015'e, yerli ve yabancı 60'a yakın fotoğraf sanatçısı katılacak - Festival kapsamında düzenlenen yarışmada 12 bin dolar ödül dağıtılacak

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) iş birliğiyle ve "Göç" temasıyla bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (Bursa FotoFest 2015), yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 60 fotoğraf sanatçısının katılımıyla 24-28 Ekim'de yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karlık, Merinos Parkı'ndaki Gölpark Tesisleri'nde düzenlenen festivalin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, etkinliklerin dünyanın dört bir yanından fotoğrafa gönül veren kişileri Bursa'da buluşturacağını belirtti.

Festival kapsamındaki fotoğraf yarışmasına katılımın yoğun olduğunu anlatan Karlık, şöyle konuştu:

"Sergi, panel, toplantı, gösteri, portfolyo değerlendirmeleri ve atölye çalışmalarıyla festivalimizin özgünlüğünü göstereceğiz. 'Göç' temalı uluslararası yarışmamıza 27 ülkeden 399 sanatçı 1406 fotoğrafla katıldı. Türkiye 'nin 45 ilinden 323 başvuru yapıldı. Bu yarışmada birinciye 4 bin dolar, ikinciye 3 bin dolar, üçüncüye 2 bin dolar, 6 mansiyona beş yüzer dolar olmak üzere 12 bin dolar ödül dağıtacağız."

- Festival etkinlikleri

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde 24-28 Ekim'de gerçekleştirilecek festivalde, dünyaca ünlü fotoğrafçılar, anılarını ve çalışmalarını anlatacak.

Kamil Fırat'ın küratörlüğündeki festival kapsamında panel, toplantı, atölye çalışmaları, portfolyo değerlendirmeleri yapılacak.

Bursa FotoFest, Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Görsel Haberler Editörü Erhan Sevenler, Magnum Photos'tan Patrick Zachmann (Fransa), CNN'den Ariana Lindquist (ABD), Enri Canaj (Yunanistan), Arnau Bach (İspanya), Thomas Grondahl (Danimarka) ve Gisela Kayser'in (Almanya) aralarında bulunduğu birçok fotoğrafçı ve editörü ağırlayacak.

Erdal Küpeli, İbrahim Demirel, Faruk Akbaş, Mehmet Ünal, Emin Özmen, Servet Dilber ve Kerem Yücel dahil 40 Türk sanatçının da yer alacağı festivalde, usta fotoğrafçılar düzenlenen söyleşilerde tecrübelerini fotoğraf tutkunlarıyla paylaşacak.