58 yıldır antika topluyor

58 yıldır antika topluyor
58 yıldır antika topluyor
- 1957'de müzayededen aldığı bronzdan yapılmış Eyfel Kulesi şeklindeki bir saatle eskilere merakı başlayan 81 yaşındaki koleksiyoncu, 200 senelik kılıçlardan Yunan harbinden kalan mermilere kadar 2 binden fazla eseri tarihi Kozahan'daki dükkanında sergiliyor - Oluşturduğu koleksiyonun hiçbir parçasını satmayan Nalıncılar: - "Öyle zaman geldi ki buradaki bir parçayı beğenen bir bey çek defterini bana uzatarak, 'Buraya istediğin rakamı' yaz dedi. Ama ben satmadım. Bunlar benim çocuklarıma ve torunlarıma kalacak"

BURSA (AA) - ELİF ÖZLEM ÇELİKLER - Bursa'da yaklaşık 58 yıl önce müzayededen aldığı bronzdan yapılmış Eyfel Kulesi şeklindeki bir saatle eskilere merakı başlayan 81 yaşındaki Rafet Nalıncılar, Kozahan'daki dükkanında sergilediği 2 binden fazla eserine gözü gibi bakarken birini bile satmayı düşünmüyor.

Dükkanının girişine, "Koleksiyondur, satışımız yoktur" yazısını asan koleksiyoner Nalıncılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılından bu yana koleksiyonunu sergilediğini söyledi.

Asıl mesleğinin kuyumculuk olduğunu belirten Nalıncılar, yaklaşık 30 yıl kadar yaptıktan sonra kuyumculuğu bıraktığını ve koleksiyonerliğe odaklandığını anlattı.

İlk antikasının 1957 yılında müzayededen aldığı bronzdan yapılmış Eyfel Kulesi şeklindeki bir saat olduğunu belirten Nalıncılar, şu anda Kozahan'daki dükkanında 2 binden fazla eser olduğunu bildirdi.

Babasından kendine eski eşyalar miras kaldığını, kendi koleksiyonunu oluşturmak için sürekli antika ürünler satın aldığını ifade eden Nalıncılar, Türkiye'yi gezerek çeşitli illerden tarihi değeri olan eserler bulduğunu kaydetti. 

Dükkanında çok eski eserler bulunduğuna dikkati çeken Nalıncılar, "Burada yaklaşık 200 senelik kılıçlar var. Yunan harbinden kalan mermiler var. Bu parçaların büyük kısmını da müzayedelerden aldım" dedi. 

Nalıncılar, özellikle gemilere büyük ilgi duyduğunu belirterek, farklı illere giderek birçok tarihi geminin parçalarını bile satın aldığını aktardı.

Koleksiyonundan hiçbir parçayı satmadığını vurgulayan Nalıncılar, şöyle konuştu:

"Burada bana babamdan kalma yadigarlar var. Antikayı çok seviyorum. Bu eserlerle eskiyi yad etmiş oluyoruz. Koleksiyonumdan satın almak isteyenler çok oluyor ancak kesinlikle satmıyorum. Öyle zaman geldi ki buradaki bir parçayı beğenen bir bey çek defterini bana uzatarak, 'Buraya istediğin rakamı' yaz dedi. Ama ben satmadım. Bunlar benim çocuklarıma ve torunlarıma kalacak."

Müzikle de ilgilenen Nalıncılar, Bursa Türk Musikisi Cemiyetinde eğitim aldığını belirterek, "Konservatuvar hocası Erdinç Çelikkol'dan ders aldım ve keman çalmayı öğrendim. Şimdi burada koleksiyonumu görmeye gelenlere keman çalıyorum. Bazı zamanlarda çaldığım şarkılara onlar da eşlik ediyorlar" dedi.

Koleksiyonunun artık dükkana sığmakta zorlandığını ifade eden Nalıncılar, onları daha büyük bir yere taşıyarak güzel bir müze yapmak istediğini de sözlerine ekledi.