5'inci Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

- UTİB'in, TİM iş birliğiyle bu yıl 5'incisini düzenlediği yarışmanın tanıtımı için üniversite turlarına başlandı

BURSA (AA) - Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliğinin (UTİB),  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) birliğiyle bu yıl 5'incisini organize ettiği ve başvuruların 25 Şubat 2015'e kadar kabul edileceği "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"nın tanıtımı için üniversite ziyaretleri başladı.

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'yi uluslararası pazarda, moda ve trend oluşturabilecek özgün tasarımlarla temsil edebilecek çalışmalar ile üniversiteli genç tasarımcıları ev tekstili sektörüyle tanıştırmanın hedeflendiği etkinlikte, yatak, banyo, perde ve koltuk ana başlıklarında tasarımlar yarışacak.

Her yıl yarışmaya daha fazla ve özgün tasarımın katılması için farklı tanıtım çalışmaları yapılırken bu sene de bu ay içinde İstanbul , Bursa, Eskişehir, Ankara ve İzmir'de 12 üniversite ziyaret edilecek ve öğrencilere yarışmaya nasıl katılabilecekleri hakkında bilgiler verilecek. 

Kemerburgaz Üniversitesi ile 10 Kasım'da başlayan, 11 Kasım'da Marmara Üniversitesi, 12 Kasım'da Mimar Sinan Üniversitesi ve 13 Kasım'da İstanbul Ticaret Üniversitesinde gerçekleştirilen turlar, 26 Kasım'a kadar Aydın, Yeditepe, Uludağ, Anadolu, Gazi, Hacettepe, Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde devam edecek. 

Üniversitelerin iki yıllık tekstil ve tasarım ile ilgili tüm bölümlerinin yanı sıra güzel sanatlar, mühendislik fakültelerinin tekstil ve tasarım ile ilgili bölümlerinde okuyan ya da yüksek lisans düzeyinde olan öğrenciler, yarışmaya katılabilecek.

Birinciye 7 bin 500 lira ödül verilecek olan yarışmada, ikinci 4 bin lira, üçüncü 3 bin lira ödül alacak. "En inovatif ürün" ödülünü alan yarışmacıya ise 10 bin lira ödül verilecek.