Ahıskalı Türkler'in sürgününün 70'inci yıl dönümü

Ahıskalı Türkler'in sürgününün 70'inci yıl dönümü
Ahıskalı Türkler'in sürgününün 70'inci yıl dönümü
- Bursa'da yaşayan Ahıskalı Türkler yürüyüş gerçekleştirdi

BURSA (AA) - Ahıskalı Türkler'in sürgününün 70'inci yıl dönümü nedeniyle kentte yaşayan Ahıskalılar yürüyüş gerçekleştirdi.

Fomara Meydanı'ndan Kent Meydanı'na kadar yürüyen grup ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarıyla sloganlar attı.

Burada toplanan grup adına açıklama yapan Dünya Ahıska Türkleri Birliği İkinci Başkanı İlyas Doğan, Ahıska Türklerinin uğradığı haksızlıkları duyurmak için toplandıklarını söyledi.

Ahıska Türkleri'nin vatansızlık sorunu ile karşı karşıya kaldığını ileri süren Doğan, şunları kaydetti:

" Türkiye 'de yaşayan hemşehrilerimizin maruz kaldıkları yoksunlukların bir defa daha Türkiye ve dünya kamuoyuna ilan etmek istiyoruz. Bu insanlar 1944'te haksız bir şekilde  yurtlarından atıldıkları tarihten itibaren bir kısmı vatanlarına dönmek için mücadele etti. Bir kısmı kimliklerini korumak ve Türkiye'ye  yerleşmek  yönünde meyil gösterdi. Ama hiçbir zaman bulundukları ülkenin  kanunlarına saygısızlık etmediler. Hiçbir zaman kırıp dökmediler. Her zaman için uğradıkları haksızlığın duyurulmasını beklediler.  Ahıskalı Türkler bulundukları her ülkede Türkiye'yi temsil etmektedirler. Bir takım ülkelerde bize karşı yapılan ayrımcılığı anlıyoruz. Türkiye'de yaşayan 10 binlerce vatandaşımız vatandaşlık için, kimlik almak için yıllarca beklemektedir. Biz çok şey istemiyoruz.  Sadece Türkiye'ye beklenmedik şekilde gelen misafirler kadar hak talep ediyoruz."

Açıklamanın ardından grup, dağıldı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  İlan

  ,

  zaman

  ,

  kent

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı