AK Parti Bursa Milletvekili adayı Torun:

AK Parti Bursa Milletvekili adayı Torun:
AK Parti Bursa Milletvekili adayı Torun:
- "Afrika kıtasının yıllık ithalatı, 600 milyar dolar. Biz, sadece bunun 15 milyar dolarını gönderebiliyoruz. Bu rakamı yüzde 2,5'tan yüzde 10'a çıkartırsak bizim ihracatımız, 45 milyar dolar artar. Bu, önemli bir rakam. Güneydoğu Asya, Hindistan ve Çin, yükselen ekonomiler. Buralarda da ciddi bir potansiyel var. Bursa, bütün bu pazarlara açılmak zorunda"

BURSA (AA) - AK Parti Bursa Milletvekili adayı ve Türkiye 'nin eski Somali Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, "Afrika kıtasının yıllık ithalatı, 600 milyar dolar. Biz, sadece bunun 15 milyar dolarını gönderebiliyoruz. Bu rakamı yüzde 2,5'tan yüzde 10'a çıkartırsak bizim ihracatımız, 45 milyar dolar artar. Bu, önemli bir rakam. Güneydoğu Asya, Hindistan ve Çin, yükselen ekonomiler. Buralarda da ciddi bir potansiyel var. Bursa, bütün bu pazarlara açılmak zorunda" dedi. 

Torun, Anadolu Ajansı Bursa Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. AA Bursa Bölge Müdürü Ömer Erim Baştımar ile görüşen Torun, geçmiş birikimini ve uluslararası tecrübesini Bursa için kullanacağını söyledi.

Bursa'nın ticaret ve sanayisinin yeni pazarlara açılması için çalışacağını anlatan Torun, şunları kaydetti:

"Bursa, şu anda büyük ölçüde Avrupa pazarına çalışıyor. Oysa bizim elimizde alternatif pazarların da olması gerekiyor. Afrika, Güney Asya, çok büyük pazarlar. 'Afrika'da insanlar aç' denildiğine bakmayın. Afrika kıtasının yıllık ithalatı, 600 milyar dolar. Biz, sadece bunun 15 milyar dolarını gönderebiliyoruz. Bu rakamı yüzde 2,5'tan yüzde 10'a çıkartırsak bizim ihracatımız, 45 milyar dolar artar. Bu, önemli bir rakam. Güneydoğu Asya, Hindistan ve Çin, yükselen ekonomiler. Buralarda da ciddi bir potansiyel var. Bursa, bütün bu pazarlara açılmak zorunda."

Kentin turizminin de daha fazla değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Torun, "Dağ yöresindeki ilçelerde herkes fabrika istiyor. Buralara fabrika kurulursa tabiat yok olur. Oysa bu ilçeler, Türkiye'ye doğası için gelenlere uygun bir yer. Bu yüzden oraya doğayla uyumlu, turistik mekanlar yaparsak dağ bölgesi, Bursa'nın en parlak turistik mekanlarından biri olacaktır" ifadesini kullandı.

Torun, Bursa'nın aynı zamanda tarih zengini bir şehir olduğunu belirterek, "Bu tarih zenginliğini açığa çıkarmamız gerekiyor. İznik, Hristiyan dünyası için bir markadır. Kent merkezi ve diğer ilçelerde de birçok tarihi mekan var. Bu açıdan Bursa'yı tarihi ve kültürel turizme de açabiliriz. Ben, bu konuda geçmiş birikimimi, uluslararası bağlantılarımı en iyi şeklide kullanmaya niyetliyim" diye konuştu.