AK Parti'nin Bursa mitingi

AK Parti'nin Bursa mitingi
AK Parti'nin Bursa mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu (4): - "Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetleme seansına başladılar. Terör örgütüne 'lanet olsun' diyemeyenler devleti, ülkeyi lanetlemeye başladılar" - Seri katil, Diyarbakır'da bir çorbacıda çorba içen Osman Beyi, ona hizmet eden Şeyhmus'u katledenlerdir. Biz ise kalpleri kalplere bağlayan seri muhabbetin sözcüleriyiz" - "Parti liderlerini konuşurken sorumlu davranmaya davet ediyorum. Herhangi bir suçlamayla ilgili olarak elinde delil olan varsa delilini ortaya koysun, gereğini yapalım ama ne olur asla spekülasyon yapılmasın, spekülasyonlarla ülkenin huzuru bozulmasın" - "Hiç kimse asla ve asla en ufak bir yönetim boşluğu, en ufak bir irade yoksunluğunu bizden beklemesin. Türkiye öz güveniyle, atılım gücüyle, demokrasi yolundaki kararlılığı ve sağlam ekonomik düzeniyle dimdik ayaktadır"

BURSA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetleme seansına başladılar. Terör örgütüne 'lanet olsun' diyemeyenler devleti, ülkeyi lanetlemeye başladılar" dedi.

Davutoğlu, partisince Bursa Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. 

Başbakan Davutoğlu, Türkiye 'nin hiçbir zaman herhangi bir terör örgütünü, terör anlayışını desteklemediğini, hepsinin karşısında durduğunu ve terör örgütleriyle mücadele ettiğini vurguladı.

Bir terör örgütünün söylemlerini kullanan siyasi parti liderlerinin, Türkiye'yi terör örgütüne destek vermekle suçlayabildiğine işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Barıştan, kardeşlikten, birlikten, candan bahsedenler saldırılar olur olmaz, hiçbir şey netlik kazanmamışken, henüz cankurtaranlar olay mahalline koşma telaşındayken, saldırı birkaç dakika önce gerçekleşmişken halkı galeyana getirecek şekilde beyanatlar veriyor, davranıyor. Cumhurbaşkanımız'ı katil, hükümeti katil, hatta bizleri seri katil ilan etme alçaklığına tevessül ediyorlar. Seri katil, Diyarbakır'da bir çorbacıda çorba içen Osman Beyi, ona hizmet eden Şeyhmus'u katledenlerdir. Biz ise muhabbetin, kalpleri kalplere bağlayan seri muhabbetin sözcüleriyiz."

Ankara 'daki terör saldırısı sonrası birilerinin kendilerini "katillikle" suçlarken, kendilerinin 3 gün yas ilan ettiğini hatırlatan Davutoğlu, hayatını kaybedenlerin hepsini kardeş olarak gördüklerini, 'şu ya da bu partiden' diye ayırmadıklarını belirtti. Batman AK Parti teşkilatı mensubunun da oğluyla birlikte hayatını kaybettiğini söyleyen Davutoğlu, vefat edenleri ideolojilerine, partilerine, bölgelerine göre değerlendirmediklerini, yaralıların hepsini hastanelere yetiştirmenin çabası içinde olduklarını kaydetti. 

- "Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetlemeye başladı"

Hayatını kaybedenlerin defin işlemleri için de gece gündüz çalıştıklarını anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetleme seansına başladılar. Terör örgütüne 'lanet olsun' diyemeyenler devleti, ülkeyi lanetlemeye başladılar. Bir siyasi parti lideri, toparlayıcı olması gerekirken adeta kargaşa çıkarmak maksadıyla, kışkırtıcı açıklamalar yaptı. Biz acıyı paylaşmaya çalışırken bazı odaklar acıyı çalmaya çalışıyor. Bazı siyasiler böyle bir zamanda maalesef acılardan siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. Acıları paylaşmak yerine, özellikle de hanım kardeşlerimizin yüreğinde hissettikleri o acıları paylaşmak yerine bu acılardan birtakım menfaatler elde etmeye çalışıyor. Türkiye'de büyük bir kargaşa yaşandığı görüntüsü verilmeye çalışılıyor. Garip bir şekilde bu mesnetsiz ve kışkırtıcı yaklaşımlar medyadan, sosyal medyadan da destek bulabiliyor. Dünyanın değişik yerlerinde böyle bir durumda bir araya gelinirken, bizde bir araya gelenleri ayırmaya çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bu tür yaklaşımların Türkiye'nin istikrarına katkı sağlamadığı açık. Bu spekülasyonların bir kısmı planlı ve maksatlıdır, bir kısmı da maalesef ön yargıların ve gafletin ürünleridir."

7 Haziran'dan bu yana terörle etkin bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, Ankara'daki acı olayın ardından hem yaralıları hastaneye yetiştirdiklerini hem de olayın aydınlatılması için çalışma yürüttüklerini belirtti. 

Araştırmalar neticesinde 2 canlı bomba ile ilgili somut sonuçlara ulaştıklarını ve bu kişilerle ilişkili olduğu düşünülen 10 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Davutoğlu, olayla ilgili araştırmanın devam ettiğini ve ortaya çıkacak her sonucu en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti. 

- "Teröre karşı birlikte hareket etme günüdür"

Bütün siyasi parti liderlerine çağrıda bulunan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün teröre karşı herkesin kararlı ve birlik içinde hareket etmesi gereken gündür. Gün bugündür, gün kardeşlik günüdür, gün barış günüdür. Gün demokrasi günüdür, gün muhabbetlerimizi birleştirme, muhabbetimize karşı harekete geçenleri lanetleme günüdür. Siyasi partilerin, ülkemizin istikrarı, insanlarımızın can güvenliği, birliği ve kardeşliği noktasında hassasiyet göstermesi gereken gündür. Özellikle parti liderlerini konuşurken sorumlu davranmaya davet ediyorum. Herhangi bir suçlamayla ilgili olarak elinde delil olan varsa delilini ortaya koysun, gereğini yapalım ama ne olur asla spekülasyon yapılmasın, spekülasyonlarla ülkenin huzuru bozulmasın. Buradan bir kere daha çağrı yapıyorum. Gelin teröre karşı hep birlikte hareket edelim. Hep birlikte 'teröre karşı deklarasyon yapalım' dedik, gelmediler, 'görüşelim' dedik, gelmediler ama bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Birlik ve beraberlik konusunda ortak bir dille konuşalım ve terörü mahkum edelim."

Başbakan Davutoğlu, teröre karşı baştan beri aynı tavrı ve tutumu sürdürdüklerini ifade etti. Kimden gelirse gelsin her türlü terörü lanetlediklerini, her türlü teröre, 'Kanlı bir cinayettir, zalimliktir, insanlığa ihanettir' dediklerini ve demeye de devam ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, teröre göz kırpanların, teröristi hoş görenlerin insanlığın vicdanında mutlaka mahkum olacaklarını dile getirdi. 

Cana kasteden her teröristin er ya da geç adalete hesap vereceğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Biliyoruz ki terörün hedefi birliğimiz, dirliğimiz, insani değerlerimiz, dostluğumuz ve kardeşliğimizdir. Terörün hedefi vicdanımızdır, terörün hedefi milletimizdir, terörün hedefi Türkiye'dir. Onun için de milletimizin vicdanından hareketle Türkiye'yi korumanın tam vaktidir. Aziz Bursalılar, değerli kardeşlerim, canlarımıza kasteden, barışa ve huzura bomba atan alçaklar, belli ki yüreklerimizi büyük bir acıya boğarak Türkiye'nin hukuk ve adalet yolunda demokratik yürüyüşünü durdurmak istiyorlar."

1 Kasım'da yeniden "Haydi bismillah" diyeceklerini söyleyen Davutoğlu, bu ülkenin sahipsiz olmadığını, milletle el ele ülkenin istikrarına, geleceğine sahip çıkacaklarını bildirdi. 

Hükümet ve devlet olarak bütün güçleri ve dikkatleriyle işlerinin başında olduklarını aktaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiç kimse asla ve asla bizden en ufak bir yönetim boşluğu, en ufak bir irade yoksunluğunu beklemesin. Türkiye öz güveniyle, atılım gücüyle, demokrasi yolundaki kararlılığı ve sağlam ekonomik düzeniyle dimdik ayaktadır" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, miting alanındakilere kardeşliği pekiştirmeye hazır olup olmadıklarını sordu. Meydandan gelen coşkulu karşılık üzerine Davutoğlu, "Bu gür sesi duymak için, bu gür sesi Türkiye'ye duyurmak için bir haftalık aradan sonra Bursa'dan 'teröre karşı birlik' mitingleri başlattık" dedi. 

Davutoğlu, çatışmalar ve kargaşa ile sarsılan bütün coğrafyanın, Ortadoğu , Balkanlar ve Kafkaslar'ın yegane istikrar adasının Türkiye olduğunu vurguladı. 1 Kasım'da geçici hükümetin yerine güçlü ve yeni bir hükümet kuracaklarına dikkati çeken Davutoğlu, "Biz inanıyoruz ki milletimiz bir kere daha ve tekrar bu işi doğru kadrolara emanet edecek" diye konuştu. 

(Sürecek)