"Akıllı Belediyecilik Zirvesi" Bursa'da yapılacak

"Akıllı Belediyecilik Zirvesi" Bursa'da yapılacak
"Akıllı Belediyecilik Zirvesi" Bursa'da yapılacak
- Marmara Belediyeler Birliğinin BALKANTÜRKSİAD ile bu yıl ikincisini organize ettiği "Akıllı Belediyecilik Zirvesi", 13-15 Mayıs'ta Bursa'da yapılacak - Zirve, teknoloji firmaları ile yurt içi ve dışından çok sayıda belediye başkanını bir araya getirecek.

BURSA (AA) - Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB), Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ile bu yıl ikincisini düzenlediği "Akıllı Belediyecilik Zirvesi", 13-15 Mayıs'ta Bursa'da gerçekleştirilecek. 

Zirve, teknoloji firmaları ile yurt içi ve dışından belediye başkanlarını bir araya getirecek.

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Merinos Atatürk  Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek zirvede, 17 oturumda belediye başkanlarından akademisyenlere, gazetecilerden özel sektör temsilcilerine çok sayıda katılımcı bildiri sunacak.

Zirveyle 13-16 Mayıs'ta Bursa TÜYAP Fuar Merkezi'nde düzenlenecek "Balkan Ticaret Fuarı"nda yerel yönetim alanında hayatı kolaylaştıran teknolojik yenilikler de sergilenecek. Uluslararası finansal desteklerin ele alınacağı zirvede, küreselleşen dünyanın temel taşlarından biri olan şehirlerin teknolojiye ve güncel gelişmelere uyum sağlamak için ihtiyaç duydukları çözümler ile geliştirilen projeler tanıtılacak.

Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nde kentsel dönüşümden telekomünikasyona, yeni nesil sayaçlardan abone teknolojilerine, müşteri ilişkileri ve çağrı merkezi yönetiminden coğrafi ve kent bilgi sistemlerine, kazısız altyapı teknolojilerine, akıllı ulaşım sistemlerinden finansman çözümlerine kadar yerel yönetimler ve özel sektör iş birliğiyle geliştirilen teknolojik buluşlar ele alınacak.

- "Halkı, bilgi teknolojilerine güvenli, hızlı ve ucuz erişebilir kılmak"

MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuya ilişkin açıklamasında, Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nin yerli ve yabancı kamu kuruluşları ile teknoloji alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerini buluşturan marka bir çatı olduğunu belirtti.

Altepe, belediyelerin tüm kurumsal işleyişlerini çağın enformatik gereklerine uyarlamalarını sağlamayı ve halkı bilgi teknolojilerine güvenli, hızlı ve ucuz erişebilir kılmayı amaçladıklarını ifade ederek, "Özellikle Balkanlar'dan yüzlerce iş adamı ve firmanın yer alacağı Balkan Ticaret Fuarı ile gerçekleştireceğimiz zirvede, dünyadaki teknolojik gelişmeler ve yerel yönetimlere uyarlanması masaya yatırılacak" ifadesini kullandı.

Dünyada teknolojiyi etkin ve verimli kullanan yönetimlerin hizmet üretiminde daha başarılı olduğunu vurgulayan Altepe, zirveyi uluslararası düzeye taşımayı hedeflediklerini aktardı. 

Altepe, iletişim teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşen küreselleşme süreci, toplumsal ve kurumsal yapıları önemli oranda değişime zorladığına değinerek, şunları kaydetti:

"Küresel dünyanın gereklerinin artık tüm toplumsal ve kurumsal yapılara uyarlanması kaçınılmaz, ertelenemez ve ihmal edilemez bir zorunluluk haline gelmiştir. Bilişim ve iletişim teknolojisinde yaşanan değişimlere bir de hızlı ulaşılabilirlik eklenmiştir. Amacımız; belediyelerin, tüm kurumsal işleyişlerini çağın enformatik gereklerine uyarlamalarını sağlamak ve halkı bilgi teknolojilerine güvenli, hızlı ve ucuz erişebilir kılmaktır. Akıllı Belediyecilik Zirvesi bu bakımdan büyük bir önem taşımaktadır."