Akıllı Belediyecilik Zirvesi, yarın Bursa'da başlayacak

Akıllı Belediyecilik Zirvesi, yarın Bursa'da başlayacak
Akıllı Belediyecilik Zirvesi, yarın Bursa'da başlayacak
- Zirvede, Türkiye-Japonya iş birliğiyle yürütülen "SATREPS Projesi"nin Japon deprem uzmanı Prof. Dr. Kaneda, Marmara Denizi'ndeki sismik hareketliliğin boyutlarını açıklayacak

İSTANBUL (AA) - Türkiye -Japonya birliğiyle yürütülen "Marmara Bölgesi'nde Deprem ve Afet Riskinin Azaltılması Projesi''nin (SATREPS) Japon deprem uzmanı Nagoya Üniversitesi Afet Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yoshiyuki Kaneda, yarın Bursa'da başlayacak Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nde, Marmara Denizi'ndeki sismik hareketliliğin boyutlarını açıklayacak.

Marmara Belediyeler Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş adamları Derneği'nin işbirliğiyle bu yıl ikincisi yapılacak zirve, 14-15 Mayıs'ta Bursa Merinos Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

Balkan Ticaret Fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek zirvede, siber güvenlikten dijital sistemlere, akıllı ulaşım sistemlerinden çevre ve enerji alanındaki teknolojik yeniliklere kadar hayatı kolaylaştıran buluşlar ve yenilikler tanıtılacak.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın destek verdiği zirve, 16 oturumda iki gün sürecek.

- Sismik hareketliliğin boyutları açıklanacak

Zirvenin en önemli oturum başlıklarından biri olası Marmara depremi ve tsunami felaketi senaryolarının masaya yatırılacağı, ''Akıllı Belediyecilik ve Etkin Afet Yönetimi'' olacak.

Türkiye ve Japonya iş birliğiyle yürütülen SATREPS'in Japon deprem uzmanı Prof. Dr. Yoshiyuki Kaneda,  ''Etkin Afet Yönetimi'' başlıklı oturumda konuşacak. Kaneda, bu oturumda Marmara Denizi'nde son dönemde yaşanan sismik hareketlerin boyutlarını rakamlarla açıklayacak. Kaneda, felaketin önlenmesi ve zararlarının azaltılması, "Bölgesel Felaket Önleme Toplulukları" oluşturulmasına yönelik atılması gereken adımları da kamuoyuyla paylaşacak.

Aynı oturumda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürü Mahmut Baş ile İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da sunum yapacak.

- İstanbul'da akıllı ulaşım uygulamaları

Zirve, teknoloji şirketlerinin temsilcileri ile yerel yöneticileri bir araya getirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin iştirak şirketleri de zirveye katılacak. Balkan ülkelerinden 25 belediye başkanı da zirve için Bursa'ya gelecek. 

Zirvede, İstanbul'da trafik yoğunluğunun azaltılmasına yönelik geliştirilen akıllı uygulamalar ile arama kurtarma alanındaki teknolojik yenilikler görücüye çıkacak. 

Açılışını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yapması beklenen zirve, belediyeler arası işbirliğinin geliştirilmesi, afet anlarında koordinasyonun sağlanması, afet bölgelerine etkin ulaşım ve müdahale kapasitesinin geliştirilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

- Balkan Ticaret Fuarı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın işbirliğiyle Bursa TÜYAP Fuar Merkezi'nde Balkan Ticaret Fuarı düzenlenecek.

Fuarda Balkan ülkelerinden çok sayıda firma alt yapı, ulaşım, müteahhitlik, iş ve inşaat makineleri, çevre düzenlemeleri ve belediye ihtiyaçları ürünler ve teknolojik yeniliklerini sergileyecek.

- "Hedef zirveyi uluslararası düzeye taşımak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nin yerli ve yabancı kamu kuruluşları ile teknoloji alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerini buluşturan marka bir çatı olduğunu belirtti. 

Belediyelerin kurumsal işleyişlerini çağın enformatik gereklerine uyarlamalarını sağlamayı ve halkı bilgi teknolojilerine güvenli, hızlı ve ucuz erişebilir kılmayı amaçladıklarını anlatan Altepe, özellikle Balkanlar'dan yüzlerce iş adamı ve firmanın yer alacağı Balkan Ticaret Fuarı ile gerçekleştirecekleri zirveyi, uluslararası düzeye taşımayı hedeflediklerini vurguladı.