Ankara'daki terör saldırısına tepkiler

Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
- Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir: - "Terör odakları seçimin engellenmesini, ülkenin demokratik mekanizmalarının ve kazanımlarının işlevsiz kalmasını istemektedir. Bu ortamda, demokratik süreç işlemeli ve 1 Kasım seçimleri her ne olursa olsun gerçekleştirilmelidir"

BURSA (AA) - Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, Ankara 'daki terör saldırısına ilişkin, "Terör odakları seçimin engellenmesini, ülkenin demokratik mekanizmalarının ve kazanımlarının işlevsiz kalmasını istemektedir. Bu ortamda, demokratik süreç işlemeli ve 1 Kasım seçimleri her ne olursa olsun gerçekleştirilmelidir" dedi.

İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel seçime kısa bir süre kala gerçekleştirilen bu kanlı ve karanlık eylemle demokratik süreci baltalama ve ülkeyi kaosa sürüklemenin hedeflediğini söyledi.

Bölgenin yeniden dizayn edildiği bu yıllarda, Türkiye 'nin etkin ve merkezi bir aktör olmaması için tüm terör örgütlerinin maşa olarak kullandığını vurgulayan İşbilir, "Terör odakları seçimin engellenmesini, ülkenin demokratik mekanizmalarının ve kazanımlarının işlevsiz kalmasını istemektedir. Bu ortamda, demokratik süreç işlemeli ve 1 Kasım seçimleri her ne olursa olsun gerçekleştirilmelidir. Türkiye güçlü ve büyük bir ülkedir, 1 Kasım seçimlerini güvenle gerçekleştirecek güçtedir" değerlendirmesinde bulundu.

İşbilir, terörizmle mücadele adına operasyonlar düzenlediğini iddia eden küresel odakların, Türkiye'ye yönelik saldırılar yapan terör örgütlerine doğrudan ve dolaylı olarak sürekli destek verdiğini savundu.

Terör karşısında çifte standartlı politikaların bugünkü kanlı terör saldırılarının da zeminini hazırladığına işaret eden İşbilir, "Sözde barış taraftarı gibi davranıp gerçekte terör ve şiddeti destekleyen siyasi odakların maskeleri bu saldırılar karşısında bir kez daha düştü. Türkiye için tüm bu oyunları bozacak yegane yol; her şeye rağmen 'inadına terör' diyen odaklara karşı 'inadına kardeşlik ve birlik' diyerek kenetlenmektir" diye konuştu.

- "Ümmetin duası Türkiye'nin yanında"

Cihangir İşbilir, İslam dünyası sivil toplum kuruluşları ile ilim adamlarının, "Türkiye'nin, himayeci ve değer odaklı dış politikasının bedelini ödediğini, ümmetin son kalesi Türkiye'nin istikrarsızlaştırılmasının İslam dünyası için büyük bir yıkım olacağını ifade ettiğini" dile getirdi.

Ankara'daki saldırının gerçekleştiği gün Rusya'nın Suriye'de, İsrail'in de Gazze'de operasyonlar yaptığını hatırlatan İşbilir, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki teröre en çok, bölgedeki darbeci ve diktatörler ile bölgeyi yeniden dizayn eden küresel odaklar seviniyor; buna hiç şüphe yok. İçine kapanık bir Türkiye, bölgedeki terör örgütlerinin ve devlet terörü uygulayan zorba rejimlerin iştahını kabartıyor. İslam dünyasında terör ve şiddet eğilimi son yıllarda arttı. Kahire, Bağdat, Şam ve Kudüs'te direnemediğimiz, buralardaki işgallere, darbelere ve zorbalıklara topyekun çareler bulamadığımız için terör tehdidi kapımıza kadar geldi, İstanbul ve Ankara'ya dayandı. Türkiye yeniden toparlanıp bugünleri atlatarak bölgesinde barış ve istikrar adası haline gelebilir. Yeter ki buna inanalım ve millet olarak kenetlenelim. Ümmetin duası Türkiye'nin yanında. Orta Afrika'dan Arakan'a, Filistin'den Patani'ye, Doğu Türkistan'dan Keşmir'e tüm mazlumlar Türkiye'ye dua ediyor. Türkiye, bugün sadece DAEŞ, PKK ve FETÖ ile mücadele etmiyor, İslam dünyasını terörle teslim almak isteyen küresel büyük bir terör şebekesiyle savaşıyor. Türkiye, sahip olduğu dinamizm ve enerji ile mazlumların ve ümmetin duası ve desteği ile bu engelleri de aşacak ve büyük bir cihan devleti olacaktır."