Anne-babasının sorunlarına işaret diliyle dikkati çekti

Anne-babasının sorunlarına işaret diliyle dikkati çekti
Anne-babasının sorunlarına işaret diliyle dikkati çekti
- Bursa'da lise öğrencisi Kübra Nur Fidan, işitme engelli anne ve babasının yaşadığı zorluklara dikkati çekmek, farkındalık yaratmak için Bursa'nın tarihi mekanlarını işaret diliyle tanıtmaya çalıştı - Fidan, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Irgandı Köprüsü gibi birçok tarihi mekanı işaret diliyle anlattığı görüntülerini sosyal paylaşım sitesinde paylaştı

BURSA (AA) - Yaklaşık 10 yıldır Bursa'da yaşayan lise öğrencisi Kübra Nur Fidan, Bursa'nın tarihi mekanlarını işaret diliyle tanıtmaya çalışarak, işitme engelli anne ve babası ile diğer engellilerin yaşadığı zorluklara dikkati çekti. 

15 yaşındaki Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yaşına kadar Diyarbakır'da babaannesi ve dedesinin yanında ailece yaşadıklarını söyledi.

Anne ve babasının işitme engelli olduğunu, bu yüzden konuşmayı dedesi ve babaannesinden öğrendiğini dile getiren Fidan, anne ve babasının ailenin diğer üyeleriyle iletişim kuramaması nedeniyle çok zorluk çektiğini anlattı.

Fidan, anne ve babasına tercüman olamadığı için üzüldüğünü belirterek, "Her zaman ailemin yanında bulunamadığım için dışarıda isteklerini anlatamamaları beni üzüyor. Bu nedenle farklı bir proje yapıp hem ailemi hem engellileri sevindirmek istedim" dedi.

Yaklaşık 10 yıldır ailesiyle Bursa'da oturduklarını ancak anne ve babasının kentin tarihi yapıları hakkında çok da bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Fidan, şunları kaydetti:

"Bu, sadece annem ve babamın değil birçok işitme engellinin ortak sorunu. Cami, türbe, han, çarşı gibi yerlere gittiklerinde rehberler bu tarihi yapılarla ilgili bilgiler veriyor ancak işaret diliyle değil. İşaret dilini bilen bir rehberin olmaması bence ciddi bir sorun. Zaten beni farklı bir proje yapmaya yönelten durum da bu oldu. Anne ve babamın, işitme engellilerin yaşadığı zorlukları anlatabilmek, farkındalık yaratabilmek adına Bursa'nın tarihi yapılarını işaret diliyle anlatmaya karar verdim. Ulu Camii, Yeşil Türbe, Irgandı Köprüsü gibi birçok tarihi mekanı işaret diliyle tanıtıp görüntülü kayda aldım."

Bu görüntüleri sosyal paylaşım sitesinden paylaştığını belirten Fidan, "Bütün engelliler için Bursa'yı tanıtmaya çalıştım. İşitme engelliler kendilerini bu dünyada yabancı hissetmemeli. Henüz izleyen sayısı az ancak beni arayıp kutlayanlar bana göre çok. Benim yaptığım sadece bir öncülük. Belediye ya da başka kurumlar, özel kuruluşlar bunun çok daha detaylısını yaparlarsa işitme engellilere büyük fayda sağlamış olurlar" dedi.