Arı yetiştiricilerine kovan dağıtıldı

Arı yetiştiricilerine kovan dağıtıldı
Arı yetiştiricilerine kovan dağıtıldı
- Büyükşehir Belediyesi, Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi 450 yetiştiriciye arı kovanı dağıttı

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, 450 arı yetiştiricisine boş kovan dağıttı.

Arabayatağı Mahallesi'ndeki  belediye yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'da tarım ve hayvancılığın gelişmesi için 17 ilçede eş zamanlı yatırımlar yaptıklarını, çiftçi ya da yetiştiriciye ihtiyacı olan her türlü desteği verdiklerini dile getirdi.

Altepe, coğrafi özellikleri ve stratejik konumuyla öne çıkan Bursa'nın tüm ilçeleriyle birlikte kırsal kalkınmayı hak ettiğini söyledi. Kurdukları Tarım AŞ ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ile ezelden var olan imkanları değerlendirmeyi öncelikli hedef bildiklerini kaydeden Altepe, ''Bütünşehir uygulamasıyla birlikte şehrin bir bütün olarak canlanması, 17 ilçede aynı güzelliğin yaşanması, göç veren bölgelerin göç vermemesi, yeterli üretimi yapamayanların üretim konusunda tam destek almaları ve şehrimizin geleceğe taşınması temel anlayışımızdır. İşte o çalışmalardan birini de bugün burada gerçekleştiriyor, arı üreticilerini 450 adet kovanla buluşturuyoruz. Toplamı bin 800 kovan fakat ilk parti olan 450'sini bugün dağıtıyoruz. Sırayla bu dağıtımlar devam edecek. Hayırlı uğurlu olsun'' dedi.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nca yürütülen 'Arıcılık İşletmelerinin Kapasitesinin Artırılması' projesi kapsamında gerçekleştirildiğini hatırlatan Altepe, Bursa'da arıcılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında çiftçinin geliri ile istihdam düzeyini artırmak istediklerini vurguladı. Proje kapsamında kovan dağıtımlarına devam edeceklerini belirten Altepe, ''Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün yıllık destekleme kontrollerinde bu kovanlar görülecektir. Projeden yararlanan üreticiler, 5 yıl süreyle bu kovanları satışa konu edemeyecek. Aksi takdirde kovan bedeli üreticiden tahsil edilecek'' ifadelerini kullandı.

Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin de, birliğin ve sektörün ihtiyacı neyse bunun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirterek, Başkan Altepe'den dolum, mum eritme ve petek tesislerinin kurulması, arıcılık serbest bölgesinin oluşturulması konularında yardım istedi.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, üreticilere kovanlarını teslim etti.