Arnavut Büyükelçi Mucaj'dan Vali Karaloğlu'na ziyaret

Arnavut Büyükelçi Mucaj'dan Vali Karaloğlu'na ziyaret
Arnavut Büyükelçi Mucaj'dan Vali Karaloğlu'na ziyaret
BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Balkanlar'dan gelen bütün vatandaşlarımıza Osmanlı tebaası olarak bakıyoruz, sonucunda biz uzun süre aynı...

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Balkanlar'dan gelen bütün vatandaşlarımıza Osmanlı tebaası olarak bakıyoruz, sonucunda biz uzun süre aynı ülkenin vatandaşlığında olmuş iki milletiz" değerlendirmesinde bulundu.

Karaloğlu, bazı temaslarda bulunmak üzere Bursa'ya gelen Arnavutluk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Genci Mucaj'ı makamında kabul etti.

Bursa'nın, İstanbul 'un ardından en çok Arnavut kökenli vatandaşın yaşadığı kent olduğunu belirten Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Balkanlar'dan gelen bütün vatandaşlarımıza Osmanlı tebaası olarak bakıyoruz, sonucunda biz uzun süre aynı ülkenin vatandaşlığında olmuş iki milletiz. Arnavutluk, Balkanlar'da önemli bir dostumuz, müttekifikimiz. Tarihi bağlarımız var, akrabalıklarımız var, kültür birliğimiz, inanç birliğimiz var. Tabii Bursa ile Arnavutluk ilişkileri belki Türkiye ile Arnavutluk ilişkilerinden biraz daha ileri seviyededir."

Mucaj ise çok sevdiği Türkiye'de görev yapmanın kendi isteği ve tercihi olduğunu belirtti.

Türkiye'yi dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini vurgulayan Mucaj, şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın neresinde olursam olayım kendimi sadece Arnavutluk Büyükelçisi gibi değil aynı zamanda Türkiye'nin sefiri olarak hissediyorum. Türkiye dost ve kardeş bir ülke. İlişkilerimiz tarih boyunca öyle devam etmiş ve hep öyle devam edecek. Bu sene içerisinde ilişkilerimiz en üst düzeyde stratejik ortaklık olarak devam edecek. Türkiye'de bulunan Arnavutlar, Arnavutluk kökenli vatandaşlardır ve Türkiye'nin bölünmez doğal bir parçasıdır. Bursa, Arnavutlar için en yakın şehirdir."