Arnavut edebiyatı için zengin kütüphane

Arnavut edebiyatı için zengin kütüphane
Arnavut edebiyatı için zengin kütüphane
- İzmir'de 2003'te vefat eden eğitimci, yazar ve şair Alpan'ın iyi korunabilecek bir yere bağışlanmasını vasiyet ettiği 6 bine yakın kitabından oluşan Ankara'daki kütüphane, Balkan coğrafyası ve Arnavutluk hakkında araştırma yapmak isteyenlere ışık tutuyor - Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Mucaj: "Nadide el yazması eserlerin de bulunduğu kütüphanede Arnavutluk ve Kosova'da dahi bulunmayan kitaplar mevcut"

BURSA/ ANKARA (AA) - Arnavutluk doğumlu merhum eğitimci, yazar ve şair Necip Alpan'ın vasiyeti üzerine, bağışladığı 6 bine yakın kitapla Ankara'daki Arnavut Kültür Merkezi'nde oluşturulan kütüphanenin geliştirilmesi hedefleniyor.

Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Genci Mucaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alpan'ın, ülkesinin güneyinde 1920 yılında doğduğunu ve daha sonra ailesiyle Aydın'ın Söke ilçesine göç ettiğini söyledi.

Onun, yaşamı boyunca milleti, Arnavut bölgesi, dili ve edebiyatına ilişkin kitapları, yaşadığı döneme ait Türkçe, Arnavutça, Fransızca ve İngilizce gazeteleri topladığını belirten Mucaj, vefatından önce de bunların iyi korunabilecek bir yere bağışlanmasını vasiyet ettiğini anlattı.

Necip Alpan'ın oğlu Erkan Alpan'ın, 2003'te İzmir'de ölen babasının vasiyetini yerine getirmek üzere kendilerine ulaştığını dile getiren Mucaj, "Erkan Alpan'ı rahatsızlığı nedeniyle evinde ziyaret etmiştik. Kendisi bizi kabul etti ve kütüphaneyi bağışladığını bize söyledi. O zaman çok mutlu olmuştuk" dedi.

Mucaj, yaklaşık 6 bin eserden oluşan kütüphaneyi titizlikle Ankara'ya taşıyıp Arnavut Kültür Merkezi'nde birkaç ay önce halkın hizmetine sunduklarını bildirdi.

Arnavutlarla ilgili araştırma yapmak isteyen herkesin bu kütüphaneden yararlanabileceğini ifade eden Mucaj, eserlerin pek çoğunun başka örneğinin bulunmadığı bilgisini verdi. Mucaj, Arnavutluk ve Kosova devletlerinin de bu kütüphaneye büyük önem verdiğini, korunması için gerekli ilgiyi gösterdiklerini aktararak, şöyle konuştu:

"Nadide el yazması eserlerin de bulunduğu kütüphanede Arnavutluk ve Kosova'da dahi bulunmayan kitaplar mevcut. Kitaplar, Necip Alpan'ın son yıllarını geçirdiği İzmir'de Ankara'ya getirilerek, Tiran'dan gelen uzman ekip tarafından günlerce tek tek incelenip tasnif edildi ve envanteri çıkarıldı. Bu kütüphane, dünyadaki tüm Arnavutlar için çok önemli bir hazine. Merhum Necip Alpan'ı şükran ve rahmetle anıyoruz. Gerçekten tüm dünyadaki Arnavutlar için çok önemli bir miras bıraktı. Arnavutluk Büyükelçiliği olarak bu kütüphanenin geliştirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu, dünyadaki tüm Arnavutlara ait bir kütüphane. Başka kitap ve eser bağışlamak isteyen olursa kütüphanemizin rafları açık. Bu kütüphanenin çok kısa bir sürede Arnavutlar ve Balkanlar ile ilgili araştırma yapmak isteyenlerin uğrak merkezi olacağına inanıyorum."

Kütüphanenin Türkiye 'de, özellikle Ankara'da bulunmasını çok önemsediklerine dikkati çeken Mucaj, bunun Türk ve Arnavut halkları arasındaki dostluğun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Mucaj, Alpan'ın kaleme aldığı 5 bin sayfalık Türkçe-Arnavutça sözlüğün de Türk Dil Kurumu tarafından bastırılacağını sözlerine ekledi.