Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Mucaj:

Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Mucaj:
Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Mucaj:
- "Türkiye ne kadar güçlüyse Arnavutluk da o kadar güçlü olur. Bu yüzden Türkiye'de yaşayan Arnavutlara tavsiyem; dilinizi, kültürünüzü koruyun çünkü bu sizi daha güçlü kılacaktır"

BURSA (AA) - Arnavutluk'un Ankara Büyükelçisi Genci Mucaj, " Türkiye ne kadar güçlüyse Arnavutluk da o kadar güçlü olur. Bu yüzden Türkiye'de yaşayan Arnavutlara tavsiyem; dilinizi, kültürünüzü koruyun çünkü bu sizi daha güçlü kılacaktır" dedi.

Ziyaretlerde bulunmak amacıyla Bursa'ya gelen Mucaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Arnavutluk devletleri arasındaki ilişkilerin her zaman çok iyi olduğunu ifade etti.

Türkiye'de çok sayıda Arnavut asıllı Türk vatandaşının yaşadığına dikkati çeken Mucaj, "Arnavutlar, bugünkü Türkiye'yi inşa etmek için özveride bulundular, mücadele ettiler, hayatlarını verdiler" diye konuştu.

Mucaj, Arnavutların Türkiye'nin en önemli birleştirici güçlerinden biri olduğuna değindi.

Türkiye'de yaşayan Arnavutların, Türkiye ile Arnavutluk devletleri arasındaki bağların da elçisi olduğunu belirten Mucaj, "Türkiye ne kadar güçlüyse Arnavutluk da o kadar güçlü olur. Bu yüzden Türkiye'de yaşayan Arnavutlara tavsiyem; dilinizi, kültürünüzü koruyun çünkü bu sizi daha güçlü kılacaktır" ifadesini kullandı.

Genci Mucaj, Ankara'da Arnavut Kültür Merkezi bulunduğunu belirtti.

Ülkesinin devletinin bu merkeze büyük önem verdiğini anlatan Mucaj, şöyle konuştu:

"Bu, devletimizin değil dünyanın her yerindeki Arnavutların merkezi. O nedenle adı Arnavutluk değil, Arnavut Kültür Merkezi. Ankara'daki Arnavut Kültür Merkezinin aynısının Bursa'da da açılması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den talepte bulunacağım. Ayrıca Altepe'den Bursa'da bir caddeye 'Arnavut Caddesi' adının verilmesini isteyeceğim. Arnavutların bunu hak ettiğine inanıyorum. Recep Altepe'nin de Arnavut kökenli olduğunu duydum. Bursa'ya bir dahaki sefere inşallah Arnavut Kültür Merkezinin açılışı için geleceğim."