Asgari ücretle dünyanın yükünü sırtlıyor

Asgari ücretle dünyanın yükünü sırtlıyor
Asgari ücretle dünyanın yükünü sırtlıyor
- Bursa'da mezar kazarak geçimini asgari ücretle sağlayan 28 yaşındaki Kurt, bu geliriyle bedensel ve zihinsel engelli ağabeyi, akciğer kanseri babası, kan kanseri kızı, romatizma ve astım hastası annesine bakıyor - Kurt: "Hiçbir ek gelirim yok. Kardeşimin 3 aydan 3 aya yatırılan maaşı var o da ancak onun bezlerine ve kendi ihtiyaçlarına zor yetiyor. Benden başka çalışan yok"

BURSA (AA) - İSMAİL ERSAN - Bursa'da bir belediyenin mezarlıklar şube müdürlüğünde taşeron işçi olarak asgari ücretle çalışan Salih Kurt (28), bu geliriyle dördü hasta altı kişinin yükünü sırtlıyor.

Hem ailesinin geçimi hem de zihinsel ve bedensel engelli ağabeyi, kanserle mücadele eden babası ve kızının tedavisini sağlamaya çalışan Kurt, kendilerine uzatılacak yardım eli bekliyor.

Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezarlıklarda kazı ve defin işlerinde çalıştığını belirterek, aldığı asgari ücretle zorlu bir yaşam sürdüklerini söyledi.

63 yaşındaki akciğer kanseri babası Dursun, 29 yaşındaki zihinsel ve bedensel engelli ağabeyi Murat ve 4 yaşındaki kan kanseri kızı Nisanur ile romatizma ve astım hastası 65 yaşındaki annesi Şakire'nin tedavisi ve bakımlarıyla ilgilendiğini belirten Kurt, şöyle konuştu:

"Ban çalışıyorum, işim dışında kalan zamanda bu kişilerle ilgilenen eşime destek oluyorum. Babam nisan ayından beri yatalak. Hiç kalkamıyor. Tedavisi sürüyor. Ben, eşim, iki kızım, anne ve babam ile engeli ağabeyimle beraber kalıyorduk. 4 yaşındaki kızım Nisanur hastalanınca onun enfeksiyon kapmaması için, daha hijyenik ortamda kalması istendi. Bunun için ayrı bir eve çıkmak zorunda kaldık. Şimdi iki evin kirasını ödemek zorunda kaldım. Asgari ücret aldığım için geçinmekte zorlanıyorum. İki evin ayrı ayrı masrafları oluyor. Annem de romatizma ve astım hastası. Biz olmadığımız zaman, annem hem babama hem de ağabeyime bakmaya çalışıyor."

Kızı hastalanmadan önce zor da olsa ailesinin geçimini sağladığını aktaran Kurt, "Nisanur'un kan kanserine yakalanması bizi her açıdan çok yıprattı. Özellikle ekonomik olarak çok zor durumdayız. Hiçbir ek gelirim yok. Kardeşimin 3 aydan 3 aya yatırılan maaşı var o da ancak onun bezlerine ve kendi ihtiyaçlarına zor yetiyor. Benden başka çalışan yok. Her iki evin kirasına toplam 550 lira ödüyorum. 4 hasta da bakıma muhtaç" dedi.

- "Bu yaşında az gelirle çok ağır yükü omuzluyor"

Büyük kızının ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu anlatan Kurt, kızının okul ve kırtasiye masraflarını karşılamakta zorlandığını söyledi.

Sabah kalktığında önce kızıyla ardından diğer eve geçerek annesiyle, babasıyla ve ağabeyiyle ilgilendiğini vurgulayan Kurt, "Sonra işe gidiyorum. İşe gittiğimde hep aklım onlarda kalıyor. Akşam işten dönüp tekrar ziyaret ediyorum ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra eve gidiyor kızımla ilgileniyorum ama hep onları düşünüyorum ve tedirgin oluyorum. İki ev arasında mekik dokuyoruz. Babam fenalaştığında hemen koşuyorum. Ben yokken eşim koşuyor" diye konuştu.

Anne Şakire Kurt ise oğlunun tek başına kendilerine baktığını ve maddi olarak çok sıkıntı çektiğini dile getirdi. 

Salih'in kendilerini hiç yalnız bırakmadığını anlatan anne, "Oğlum hem elimiz hem kolumuz. Bir ayağı işte bir ayağı burada. Hastanelerimiz, hastalığımız ve geçimimizle bir tek o ilgileniyor. Bu yaşında az gelirle çok ağır yükü omuzluyor" dedi.