Atletizm: 4'üncü İznik Ultra Maratonu

Atletizm: 4'üncü İznik Ultra Maratonu
Atletizm: 4'üncü İznik Ultra Maratonu
- İznik ilçesinde 17-19 Nisan'da gerçekleştirilecek uluslararası maratona yaklaşık 30 ülkeden bini aşkın sporcunun katılması bekleniyor

BURSA (AA) - Bursa Valiliği öncülüğünde düzenlenen ve 30'a yakın ülkeden binden fazla sporcunun katılımının beklendiği "4'üncü İznik Ultra Maratonu", 17 Nisan-19 Nisan'da yapılacak.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Asics firmasının sponsorluğunda, Macera Akademisi-RaceSetter tarafından organize edilen etkinliğin ilkinin 2012'de 87 yarışmacıyla gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Maratona katılımın her geçen yıl arttığı vurgulanan açıklamada, bu sene yarışların 17-19 Nisan'da yapılacağı duyuruldu. Açıklamaya, şöyle devam edildi:

"136 kilometrelik İznik Ultra Maratonu ile başlayacak olan ultra yarışlarda 46 kilometrelik İznik Dağ Maratonu, 83 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu ve 10 kilometrelik İznik koşuları yapılacak. Geçen yıl 360 sporcunun katıldığı yarışlar, bu yıl 600 civarında yerli ve yabancı sporcuyu ağırlamaya hazırlanıyor. 10 kilometrelik İznik Koşusu'na katılacak olanlarla bu sayının bin 300'ü bulması bekleniyor. 30'a yakın ülkeden sporcuların ilgi gösterdiği ultra maraton, bu yıl dünyanın önemli elit sporcularını da ağırlamaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık'tan Donnie Campbell ve Zoe Salt, Bulgar Maria Nikolova, 246 kilometrelik spartatlon yarışını Türkiye 'den ilk ve tek bitiren atlet ve aynı zamanda İznik Ultra 130 kilometre ikincisi ve Orhangazi Ultra 2014 80 kilometre erkekler birincisi Aykut Çelikbaş, Türkiye'de ultra maratonu başlatan, eski dünya şampiyonu Bakiye Duran yarışacak. 83 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu'nda ise Birleşik Krallık'tan Ben Abdelnoor, İznik Ultra Maratonu 130 kilometre yarışlarını iki kere kazanan ve 2014 Zugspitz Ultra Maratonu kadınlar üçüncüsü olan Rus sporcu Elena Polyakova, dünyanın en başarılı atletlerinden Fransız Emmanuel Gault ve Benoit Girindel, 42 kilometrede yine Fransızların iki yüzden fazla ultra yarış bitirmiş olan ünlü atleti Benoit Laval ve 2013-2014 Dağ Maratonu üçüncüsü milli triatlet Duygun Yurteri de koşacak."

Açıklamada, bu seneki yarışları Japonya, İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere ve ABD 'den medya mensuplarının da takip edeceği bildirildi.

 

Yarışların "www.iznikultra.com" web adresinden canlı takip edilebileceği bilgisi verilen açıklamada, "17 Nisan'da makarna partisiyle başlayacak ultra yarışlarda, festival alanında mobil tırmanma duvarı, 6 santimetre kalınlığındaki ince köprü üzerinde yürüyerek karşıya ulaşabilmeyi hedefleyen slacklining/cambaz oyunu, photobooth gibi pek çok renkli aktivite de olacak. Ultra yarışlar, 19 Nisan'da Koray Candemir'in ücretsiz konseriyle sona erecek. Ayrıca yarışların katılım gelirlerinin bir kısmı İznik'te bulunan Selçuk İlkokulu ve Ortaokulu ile TOHUM Otizm Vakfı yararına bağışlanacak" ifadesi kullanıldı.