Avrupa'da yaşayan gençlerden 'Ulu Şehir'e ziyaret

Avrupa'da yaşayan gençlerden 'Ulu Şehir'e ziyaret
Avrupa'da yaşayan gençlerden 'Ulu Şehir'e ziyaret
BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen, Avrupa'da yaşayan Türk'lerin...

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen, Avrupa 'da yaşayan Türk'lerin çocuklarını 15 günlük kamplar halinde Türkiye 'de ağırlayarak, dini eğitim verilmesi kapsamında Bursa'ya çeşitli ülkelerden gelen, öğrencilerle ile birlikte yemekte buluştu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Karaloğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, yurtdışı teşkilatı aracılığı ile Avrupa'da ki vatandaşların çocuklarını Türkiye'ye dini eğitim konusunda getirip, 15 günlük programlarda misafir etmesini gerçekten çok önemsediklerini söyledi.

Burada misafirlere hitaben konuşma yapan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti:

"Sizin dedeleriniz keyif olsun diye gezmek amaçlı Avrupa'ya gitmediler, zaruretten gittiler. Türkiye'de 60'lı yıllarda imkanı yoktu, işsizlik vardı, geçim sıkıntısı vardı. Dedeleriniz tek başlarına dil bilmeden, yol bilmeden Avrupa'nın yollarını tutmuştular. Onların amacı belki bir traktör parası kazanıp geri dönmekti. Ama artık Avrupa onlar için gurbet değil anavatan oldu. Doğduğunuz ülkeler, doğduğunuz toplum, inanç bakımından farklı olabilir. İçerisinde büyüdüğünüz aileler Müslüman aileler. Ama doğduğunuz toplumdan mutlaka etkileniyorsunuzdur.  Burada hocalarınızla geçireceğiniz zamanı, şehirde geçireceğiniz zamanı iyi değerlendirin. Dün Çanakkale'ye gittiniz. Çanakkale'yi duydunuz, ama yaşadığınız ülkelerde Çanakkale destanını çok okuma şansınız olmadı. Bursa'yı iyi gezin, Bursa'yı gezerken de sadece bir şehri gezmek, sadece tarihi mekanlara, taşlara, tuğlalara bakarak gezmeyin. Sevgili çocuklar, Bursa Valisi olarak size tekrar hoş geldiniz diyorum, İnşallah şehrimizde güzel zaman geçirirsiniz. Döndükten sonra da tekrar Bursa'ya gelmek için de çaba sarf edersiniz diye temenni ediyorum. Ailelerinize 'Ulu Şehrimizden' selam götürün"

Almanya, Avusturya, Danimarka, Belçika ve İsviçre gibi çeşitli ülkelerden gelen misafirler ile birebir ilgilenen Karaloğlu çifti, programın sonunda günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.