Ayılar kış uykusu için "pastırma yazı"nın bitmesini bekliyor

Ayılar kış uykusu için "pastırma yazı"nın bitmesini bekliyor
Ayılar kış uykusu için "pastırma yazı"nın bitmesini bekliyor
- Ovakorusu Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki 3'ü yavru 75 ayının kış uykusu, hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyrettiğinden bu yıl gecikti - Merkez görevlileri, 15 Kasım'dan itibaren havaların soğuması ve ardından kış uykusunun başlaması öngörüldüğünden bu süreyi ayılara özel beslenme programları uygulayarak geçiriyor

BURSA (AA) - Karacabey ilçesinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ovakorusu Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakılan 75 ayı, 15 Kasım'da sona ermesi beklenen "pastırma yazı"nın ardından kış uykusuna yatacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre,  Türkiye 'ye kaçak getirilen, vatandaşlar tarafından bir süre beslenen ya da doğal ortamlarında yaralı ve bakıma muhtaç bulunan yaban hayvanları, konusunda ülkede tek merkez olan Karacabey'deki tesiste tedavi edildikten sonra yaşam alanlarına bırakılıyor.

Tesisin kurulu olduğu yaklaşık 300 dönüm alanda, 3'ü yavru olmak üzere 75 ayı ile 10 vervet (yeşil maymun), 6 kızıl şahin, birer makak, yaban domuzu, kurt ve kaya kartalı kartalına bakılıyor. Bu merkezde hayvanlar hem tedavi ediliyor hem de bakıcıları tarafından özenle besleniyor.

Hayvanlardan, rehabilitasyon sonrası doğal hayatta yaşayabilir duruma gelenler, merkeze getirilmeden önce bulunduğu alanlara bırakılıyor. Doğal yaşam alanlarına salınması mümkün olmayanlar ise ruhsatlı hayvanat bahçelerine gönderiliyor.

Merkezdeki ayıların kış uykusuna yatması, meteorolojik tespitlere göre 3 Kasım'da başlayıp 15 Kasım'da sona ermesi tahmin edilen ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği "pastırma yazı" nedeniyle bu yıl gecikti.

Titizlikle bakılan ayıların beslenme ihtiyacı, kış uykusunu yatıncaya kadar görevliler tarafından özel yemlerin yanı sıra armut, havuç, elma, üzümlü ve ballı ekmeklerle gideriliyor. Ayılar, günlerini ormanlık alanda dolaşıp küçük göletlerde yüzerek, birbirleriyle oynayarak geçiriyor.