Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Güvenliği Bakanı Müslümov:

Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Güvenliği Bakanı Müslümov:
Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Güvenliği Bakanı Müslümov:
- "Bugün Azerbaycan ile Türkiye birlikte dövünen bir yürek gibi. Bunu Ulu Önderimiz Haydar Aliyev söyledi; 'tek milletin iki devleti'. Bugün de Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'in, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı politikalar bunu bir daha tasdikliyor"

BURSA (AA) - Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Güvenliği Bakanı Selim Müslümov, "Bugün Azerbaycan ile Türkiye birlikte dövünen bir yürek gibi. Bunu Ulu Önderimiz Haydar Aliyev söyledi; 'tek milletin iki devleti'. Bugün de Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'in, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı politikalar bunu bir daha tasdikliyor" dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu, Atatürk Caddesi'ndeki tarihi valilik binasında ziyaret eden Müslümov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Türkiye'nin kardeş olduğunu söyledi.

Bu iki ülkenin, ortak politikaları sayesinde çok hızlı gelişmekte olduğunu belirten Müslümov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Azerbaycan ile Türkiye birlikte dövünen bir yürek gibi. Bunu Ulu Önderimiz Haydar Aliyev söyledi; 'tek milletin iki devleti'. Bugün de Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'in, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı politikalar bunu bir daha tasdikliyor. Bu politikalar hem her iki ülkenin çok hızlı gelişmesini hem de iki ülkenin tüm uluslararası toplantılarda, çok önemli kararların kabul olduğu tartışmalarda tek bir noktadan tek bir söz söylemesini sağlıyor. Herkes artık dünyada bilir ki herhangi bir toplantıda Türkiye yoksa, Azerbaycan oradaysa, sen onun yanında Türkiye'nin hakkında bir şey söylemezsin, söyleyemezsin. Orada Türkiye varsa, Azerbaycan'la ilgili kimse bir söz söyleyemez."

Müslümov, ülkesinin ekonomisinin son 10-12 yılda önemli gelişmeler kaydettiğini anlattı.

Hem Türkiye hem de Azerbaycan için gelişme ve ilerlemenin sürmesini dileyen Müslümov, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugünkü hızla giderse Türkiye, 10 yıl içinde dünyada ilk 10'a girer. G-20'de, dünyanın 20 lideri içinde Türk'ü gördüğümüzde bizim için hiç fark etmez, onu kendimizinki biliriz. Aynı şekilde Azerbaycan'ın çok hızlı gelişmesi, ülkemizde çok büyük organizasyonların yapılmasına imkanlar veriyor. 1'inci Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapacağız. Sizleri de oraya davet ediyoruz. Son 10-12 yılda ekonomimiz 3,5 kat büyüdü. Bu, dünyada yeni bir rekor, bu inşallah devam edecek. Bugün Türkiye'yi böyle gelişmiş görmekten, insanları böyle mutlu görmekten çok büyük bir gurur duyuyorum. Allah bunun devamını sürekli etsin."

Türkiye'de son yıllarda en önemli atılımlardan birinin ulaştırmada gerçekleştirildiğine değinen Müslümov, Ankara'dan Bursa'ya gelirken yolların Avrupa'dakilerden farksız olduğunu ifade etti.

Karaloğlu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in davetlisi olarak Bursa'ya gelen Müslümov'u konuk etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Daha sonra Müslümov, Kozahan, Ulu Camii, Tophane, Uludağ gibi tarihi ve turistik mekanları gezdi.