Balıkçıların ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı

Balıkçıların ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı
Balıkçıların ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı
BURSA (AA) - Marmara denizinde balıkçıların ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı.Karacabey İlçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde yaşayan...

BURSA (AA) - Marmara denizinde balıkçıların ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı.

Karacabey İlçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde yaşayan balıkçı İsmail Çelik'in, Marmara Denizine bıraktığı balık ağlarına 2 buçuk tonluk dev gemi çapası takıldı. Balıkçıları hayrete düşüren dev çapanın tarihi olduğunu belirten Çelik, çapayı Karacabey Belediyesi'ne hediye etti.

Balıkçılıkla geçimini sağlayan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki gün çıktıkları balık avından dev çapayla geri döndüklerini kaydederek, ''Tekneye alana kadar ne olduğunu bizde tahmin edemedik. Komple tekneye aldığımızda ise tarihi olduğunu düşündüğümüz bir çapa ile karşılaştık. Muhtemelen Osmanlı zamanından kalma. Oldukça eski görünüme sahip. Tahminen 200 yıllık'' şeklinde konuştu.

Çapanın ağırlığının tahminen iki buçuk ton olduğunu dile getiren Çelik, tarihi çapanın dökümden yapıldığını ve ciddi bir işçilik ürünü olduğunu ifade etti.

Balıkçı Çelik, dev çapayı Karacabey Belediyesine hediye etti. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da yaptığı açıklamada, çapanın oldukça eski bir görünüme sahip olduğunu belirterek, ''Vatandaşımızı bu duyarlı davranışından ötürü kutluyorum. Kurmayı planladığımız Kent Müzesi oluşuncaya dek, yazlık sahil beldemiz Yeniköy'de sergilemeyi düşünüyoruz.'' diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Hediye

  ,

  Gemi

  ,

  kent