Balıkesirli girişimci sabun çeşidinde sınır tanımıyor

Balıkesirli girişimci sabun çeşidinde sınır tanımıyor
Balıkesirli girişimci sabun çeşidinde sınır tanımıyor
- Balıkesir'de bir girişimci, "Afyon kaymaklı, keçi sütlü, Kabe örtüsü kokulu, erikli, dutlu, sarımsaklı, zakkumlu" gibi çeşitleri bulunan 150 ayrı türde sabun üretiyor - Aylık 5 ton sabun ihracatı gerçekleştiren girişimci, yıl sonuna kadar sabun çeşidi sayısını 200'e çıkarmayı hedefliyor

BURSA (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'de bir girişimci, aralarında "Afyon kaymaklı, keçi sütlü, Kabe örtüsü kokulu, erikli, dutlu, sarımsaklı, zakkumlu" gibi çeşitlerin bulunduğu 150 ayrı türde sabun üreterek hem iç piyasaya hem de yurt dışına satıyor.

Girişimci Burhan Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1995 yılında hobi olarak küçük çaplı sabun işine girdiğini, o dönemde üretimden ziyade genellikle alıp sattığını söyledi. Daha sonra bazı fuarlara katıldığını ve küçük çaplı şekilli çeşitlerin imalatına başladığını belirten Akbaş, zamanla Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek yeni ürünler ortaya çıkardıklarını ifade etti.

Sabun üretimini büyük keyif alarak yaptığını anlatan Akbaş, şöyle konuştu:

"Bu işe İzmir 'in Çeşme ilçesindeki Alaçatı'da başladık. 7 yıl önce de üretimimizi memleketim Balıkesir'e taşıdık. Balıkesir'in bitkilerinden sabunlar üretmek amacıyla buraya geldim. Bu kent, faydalı tıbbi bitkiler açısından altın madeni gibi. Kekik, katran, nane, lavanta, zambak gibi otları köylülerden alıp sabunda kullanıyorum. Önceden İzmir'den alıyorduk, çok pahalı oluyordu. Şimdi burada çok daha ucuza köylülerin doğadan topladıklarını alıyoruz. Bu yüzden rekabette bir adım öne çıktık."

Akbaş, bu sayede ürün çeşidini 150'ye çıkardığını dile getirdi.

Afyonkarahisar'ın manda sütünden yapılan kaymağını ve keçi sütünü bile kullanarak sabun ürettiğini kaydeden Akbaş, "Kaymaklı ve keçi sütlü sabun, doğal ve bir o kadar da ilk kez duyanlara ilginç geliyor" dedi.

- Suudi Arabistan için "Kabe örtüsünde kullanılan kokudan" sabun

Burhan Akbaş, Suudi Arabistan için Kabe örtüsünde kullanılan kokuyu içeren sabun ürettiğini ve bunun Türkiye 'de de büyük ilgi gördüğünü bildirdi. Akbaş, bu çeşidi örtüde kullanılan aynı kokuyu sabuna ekleyerek elde ettiklerini anlattı.

Sabun çeşidi sayısını artırmayı düşündüğünü belirten Akbaş, şöyle konuştu:

"Borlu, erikli, dutlu, sarımsaklı, zakkumlu, zehir çiçekli, orkide, şeker, tarçın, katranlı, ballı, pudralı, misk-i Medine, maydanozlu, kahveli, çikolatalı, enginarlı gibi 150 olan çeşit sayısını yıl sonuna kadar 200'e çıkarmayı hedefliyorum. Yeni ürünler, cumhuriyet kokusu, kadın teni, komşu çatlatan, yoğurt ve Küba tütünü, Bodrum mandalinalı, Çeşme limonlu, Bursa şeftalisi çiçekli, deve dikeni, hava cıva, yağmur ormanları, yumurta özlü gibi aromalardan oluşacak."

Ayda 40 ton üretim yaptıklarını ve bunun 5 tonunu ABD , Avusturya, Fransa, Azerbaycan, Kosova, Suudi Arabistan'ın aralarında bulunduğu çeşitli ülkelere ülkelere ihraç ettiklerini dile getiren Akbaş, "Şekilli sabunlarımız da ilgi görüyor. Mesela Konya'ya özgü semazen, Elazığ için çayda çıra, Balıkesir için saat kulesi gibi illere yönelik özel şekilli imalatımız oluyor. Dünyada bizim kadar çeşitte üretim yapan yok ancak bizi taklit eden çok. Bu da hoşumuza gidiyor, taklit edilmek güzel" ifadelerini kullandı.