BALKANTÜRKSİAD Moldovalı 18 gazeteciyi ağırladı

BALKANTÜRKSİAD Moldovalı 18 gazeteciyi ağırladı
BALKANTÜRKSİAD Moldovalı 18 gazeteciyi ağırladı
- BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilek: - " Türkiye'nin Moldova'ya ihracatı 287 milyon dolar, ithalatı ise 247 milyon dolar olmuştur. Bunun arttırılması iş dünyasına yönelik çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan bizim ve basın mensupları olarak sizin ortaklaşa çalışmaları ile mümkün olabilir"

BURSA (AA) - Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD), Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Moldovalı basın mensuplarını ağırladı.

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Bilek ve Yönetim Kurulu üyelerinin karşıladığı 18 Moldovalı basın mensubu dernek merkezinde misafir edildi.

Bursa'nın ekonomik ve sosyal yapısı ile BALKANTÜRKSİAD hakkında Moldovalı gazetecilere bilgiler veren Bilek, her yıl Türkiye ekonomisi için milyarca dolar katma değer üreten 400'ü aşkın balkan kökenli iş adamı ve sanayiciyi ile aynı çatı altında yer aldıklarını söyledi.

İki ülke arasında daha yakın ilişkilerin kurulmasını sağlayabileceklerine dikkati çeken Bilek, şunları kaydetti:

"Biz aynı coğrafyayı paylaşmanın ve komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu ilişkiler ekonomik faaliyetler ile güçlendirildiğinde daha da anlam kazanıyor. Türkiye ile Moldova arasındaki dış ticaret hacmi 2014'te 533,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye'nin Moldova'ya ihracatı 287 milyon dolar, ithalatı ise 247 milyon dolar olmuştur. Bunun arttırılması iş dünyasına yönelik çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan bizim ve basın mensupları olarak sizin ortaklaşa çalışmaları ile mümkün olabilir. Balkan ülkeleriyle sürekli irtibat halindeyiz. BALKANTÜRKSİAD olarak balkan ülkelerinde ekonomi zirveleri gerçekleştirdik. Gerek ülke içinde gerekse de balkanlarda şubeleşme çabası içerisindeyiz."

Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Sözeri de  BALKANTÜRKSİAD'ın yaz okulu çalışmaları hakkında konuklara bilgiler verdi.

Bilek, daha sonra Moldova heyeti başkanına dernek filamansıyla saat takdim etti.