BBP Genel Başkanı Destici:

BBP Genel Başkanı Destici:
BBP Genel Başkanı Destici:
- "Bu bir çözüm süreci değildir, bu bir bölünme ve ayrışma sürecidir. Dolayısıyla bu süreç derhal durdurulmalıdır. Türkiye, gerçekten terörle mücadele edecek yeni konseptler belirlemelidir ki biz bunu çözüm önerilerinde kendileriyle paylaştık, verdik"

BURSA (AA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bu bir çözüm süreci değildir, bu bir bölünme ve ayrışma sürecidir. Dolayısıyla bu süreç derhal durdurulmalıdır. Türkiye , gerçekten terörle mücadele edecek yeni konseptler belirlemelidir ki biz bunu çözüm önerilerinde kendileriyle paylaştık, verdik" dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Siyaset Okulu" etkinliğine katılan Destici, program öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt içi ve dışında farklı adlar kullansa da terör örgütü PKK 'nın ve onunla bağlantılı yapıların aynı kişilerce yönetildiğini söyledi.

Örgütün üslubunun, 6-7 Ekim'de yaşanan olaylardan sonra daha da sertleştiğini belirten Destici, şöyle devam etti:

"O kadar pervasızlaşıyorlar ki açık ve net söylüyorlar. Cmuhurbaşkanı çıkıp diyor ki 'Süreci belirleyen biziz, yöneten biziz, her şey bizim kontrolümüzde.' PKK'nın siyasi sözcüsü ise 'Hayır, süreci başından beri Apo kurguluyor, Apo başlattı ve o yönetiyor' diyor. Başbakan Yardımcısı, hükümet sözcüsü çıkıyor diyor ki 'Sekreterya konusu gündemimizde yok.' Hemen PKK'nın siyasi sözcüsü, 'O konuda anlaşma yapıldı, dolayısıyla onun haberi yok' diyor. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsünün haberinin olmadığını söylüyor. Öbür taraftan İmralı'ya gidecek heyetler konusunda, 'Buna hükümet, başbakanlık, cumhurbaşkanı karar veremez, oraya kimin gidip geleceğine Apo karar verir' diyor. Daha da işi ileriye götürüyor ve diyor ki 'Tüm bunlara uyulmazsa ortada ne kamu ne de düzeni kalır' diyor. Buna da bir cevap verdirilmiyor. Buna verilen bir cevap yok."

Destici, BBP olarak, Türkiye'yi yönetenlere, PKK'ya ve siyasi sözcülerine, "Aklınızı başınıza alın" diye seslendiklerini dile getirdi.

Çözüm sürecinde bazı hatalar yapıldığını ileri süren Destici, şunları kaydetti:

"Bu büyük Türk milletinin, Türk milliyetçilerinin ayranı kabarırsa ortada ne 'Sırrı' kalır ne de 'Önder' kalır. Dolayısıyla da bu kadar pervasızlaşmalarına, bu kadar hadsizleşmelerine, bu kadar millete meydan okumalarına fırsat verilmemesi gerekiyor. 'Ne yapılması gerekir?' sorusu var. Yapılmasını gerekeni başından beri söylüyoruz; bu bir çözüm süreci değildir, bu bir bölünme ve ayrışma sürecidir. Dolayısıyla bu süreç derhal durdurulmalıdır. Türkiye, gerçekten terörle mücadele edecek yeni konseptler belirlemelidir ki biz bunu çözüm önerilerinde kendileriyle paylaştık, verdik. 'Buradaki en büyük yanlış nedir?' diye sorarsanız birinci en büyük yanlış, masaya oturmaktı. İkinci en büyük yanlış, tek başına PKK'yı muhatap almaktı."

Daha sonra Destici, "Çözüm Süreci mi? Bölünme Süreci mi? Ortadoğu ve Türkiye'deki Son Gelişmeler ve Türkiye Gündemi" başlıklı sunum yaptı.