- Boşnak Yazar Prof. Dr. Kaçapor:

- "Boşnaklar, tarihleri boyunca Türk milletine olan sadakatini ve dostluğunu koruyabilmiş bir millettir"

BURSA (AA) - Boşnak Yazar  Prof. Dr. Sait Kaçapor, "Boşnaklar, tarihleri boyunca Türk milletine olan sadakatini ve dostluğunu koruyabilmiş bir millettir" dedi.

Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) ve Osmangazi Belediyesi'nin ortaklaşa organize ettiği Prof. Dr. Sait Kaçapor'un "Boşnak Türkiye 'nin Sadık Vatandaşları" adlı kitabının tanıtımı ve imza töreni Boşnak vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

İmza töreninden önce katılımcılara kitapla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Sait Kaçapor, projeye tek başına başladığını söyledi.

Türkiye'de ne kadar Boşnağın yaşadığına ilişkin araştırmalarının yetersiz kaldığını aktaran Kaçapor, "Bu yüzden Türkiye'de yaşayan Boşnaklarla birebir görüşmeler yapmak istedim. Türk topraklarına gelip uzun soluklu bir çok araştırma yaptım. Buraya gelen Boşnaklar kültürlerini de bu topraklara taşıyıp yaygınlaşmasını sağlamışlar. Buradaki Boşnaklar kendilerini Türk hissediyorlar" dedi.

Osmanlı döneminde Bosna ile Macaristan arasında yer alan Slavonya Bölgesi ve Macaristan'ın güneyinde bulunan birçok şehirde Boşnakların yaşadığına dikkat çeken Kaçapor, "Osmanlı İmparatorluğu'nun Macaristan topraklarında elde ettiği üstünlüğün sebebi, orada yaşayan ve savaşan tüm askerlerin Boşnak olmasıydı. Boşnaklar, tarihleri boyunca Türk milletine olan sadakatini ve dostluğunu koruyabilmiş tek millettir" ifadelerini kullandı.

Kitabının yazılış amacıyla ilgili bilgiler de veren Kaçapor, kitabın tüm içeriğinin Türkiye'de ikamet eden Boşnakları birliğe ve berberliğe davet ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Kaçapor, kitabını imzaladı. 

 


  ETİKETLER:

  Bosna Hersek

  ,

  Türkiye

  ,

  Boşnak

  ,

  yazar