BTM'de "biyoteknoloji günü"

BTM'de "biyoteknoloji günü"
BTM'de "biyoteknoloji günü"
BURSA (AA) - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde (BTM), tematik atölyeleri programı atölye etkinliklerinde bu hafta "biyoteknoloji" konusunda...

BURSA (AA) - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde (BTM), tematik atölyeleri programı atölye etkinliklerinde bu hafta "biyoteknoloji" konusunda uygulamalı çalışmalar yapıldı.

Merkezden yapılan yazılı açıklamaya göre, BTM Tematik Atölye etkinliklerinde, bu hafta Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Elif Demirkan'ın desteğiyle biyoteknoloji alanında çalışmalar gerçekleştirildi.

Biyoteknolojinin ne olduğunu, hangi alanlarda çalıştığını öğrenen çocuklar, bakterilerin, mantarların, alglerin, mayaların günlük yaşamda nerelerde karşılarına çıktığını, yararlı ve zararlı bakteri kavramını öğrendi.

Çocuklar ayrıca bakterileri boyama yöntemi ile boyayıp mikroskopta incelemeler yaparak bakterilerin şekillerini gözlemlediler. Aynı zamanda bu bakterilerin oksijenli ortamda üreyip üremediğini de kontrol etmek için eğlenceli bir şekilde bakterileri bir kapsül içinde tuttular.

Bu hafta tematik atölye çalışmasına katılan çocuklar, gıdaların üretiminden giydikleri elbiselerin kumaşına, çevre atıklarının temizlenmesinden, kullanılan antibiyotiklerin üretimine kadar önemli rolü bulunan biyoteknolojiyi yakından tanıma imkanı buldu.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  teknoloji

  ,

  Uludağ

  ,

  Bilim