BTSO, Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi Sanayi ve Ticaret Odası heyetini ağırladı

BTSO, Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi Sanayi ve Ticaret Odası heyetini ağırladı
BTSO, Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi Sanayi ve Ticaret Odası heyetini ağırladı
- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Wolfram Lasseur ve beraberindeki heyeti ağırladı

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Wolfram Lasseur ve beraberindeki heyeti ağırladı. 

Türkiye 'nin en önemli ihracatçı şehirlerinden olan Bursa'da temaslarda bulunan Mittlerer Niederrhein Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası heyeti, BTSO'yu ziyaret etti. Alman heyeti ağırlayan BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Gülener ve Aytuğ Onur, BTSO'nun makro projeleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

Fahrettin Gülener, Bursa'da 135 Alman sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini söyledi. Bursa'dan Almanya'ya ihracat yapan 637 firma bulunduğunu anlatan Gülener, Bursa ve Almanya arasındaki ihracatın 2014 yılı itibariyle 2 milyar dolar, ithalatın ise 1,5 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Almanya'nın dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden birisi olduğunu ifade eden Gülener, "Almanya,  bizim en önemli ticaret partnerlerimizden birisi. Bursa ile Almanya arasındaki ilişkiler her geçen gün gelişiyor.  Bu üst düzey ziyaretlerin de iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendireceğine inanıyorum" diye konuştu.

Türkiye ile Almanya arasındaki daha çok inşaat, madencilik, imalat, sanayi, tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde işbirliğinin olduğunu belirten Aytuğ Onur ise, "İşbirliği yapılan sektörlerin sayısını artırmalıyız. İnanıyorum, ikili iş görüşmeleri ülkeler arasındaki ticari ilişkiyi daha da artıracaktır" ifadelerini kullandı. 

Wolfram Lasseur ise, Mittlerer Niederrhein bölgesinde, ağırlıklı olarak tekstil ve makine sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların olduğuna dikkat çekerek, sadece ekonomik değil, eğitim anlamında da işbirliği yapabileceklerini vurguladı. Bursa ile Almanya arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu vurgulayan Lasseur, "Bursa'da çok sayıda Alman sermayeli firma olduğunu biliyoruz. Bizler de Bursa markalı ürünleri ülkemizde ve bölgemizde görmek istiyoruz. Her türlü işbirliğine hazırız." şeklinde konuştu.