BTSO üyeleri dünyaya açılıyor

BTSO üyeleri dünyaya açılıyor
BTSO üyeleri dünyaya açılıyor
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 2014 yılında Küresel Fuar Acentesi ve Ticari Safari projeleri kapsamında Bursalı firmaların...

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 2014 yılında Küresel Fuar Acentesi ve Ticari Safari projeleri kapsamında Bursalı firmaların temsilcileriyle yabancı dünyası temsilcilerini buluşturdu.

Odadan yapılan yazılı açıklamaya göre, BTSO, Bursa"nın ticaret hacmini artırmaya dönük projeyle 2 bin 100 yabancı işadamını Bursalı firmaların temsilcileriyle bir araya getirdi.

Proje çerçevesinde çalışmalara ilk olarak Mobilya Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı (MODEKS) ile başlandı. MODEKS'te Azerbaycan, Cezayir, Belarus, Gürcistan, Güney Kore, İspanya, İran , Irak , Çek Cumhuriyeti, İtalya, Kazakistan, Yunanistan, Kırgızistan, Cezayir ve Çin gibi ülkelerden gelen 340 işadamı, Bursa mobilya pazarını inceledi.

BURTARIM 2014 ve Bursa 7'inci Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nda ise 400'e yakın yabancı temsilci, Bursalı firmaların yöneticileriyle iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Bursa Endüstri Zirvesi adı altında eş zamanlı düzenlenen Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı, Kalıp Avrasya, Belex, Bursa 5'inci Hırdavat ve İş Güvenliği Fuarı kapsamında 200'e yakın yabancı iş adamı ile Bursalı firma temsilcileri de BTSO'nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Fuar kapsamında Bulgaristan, Cezayir, Kosova, Romanya, Moldova ve Ürdün'den gelen yabancı heyetler, Bursalı iş adamlarıyla iş birliği imkanlarını konuştu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Küresel Fuar Acentesi ve Ticari Safari projeleriyle Bursalı Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelerin (KOBİ) ihracatlarını daha da artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te 75 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Bursa için hazırladıkları projeleri hayata geçirmeyi sürdürdüklerini vurgulayan Burkay, şunları kaydetti:

"Hedefimiz, Bursalı KOBİ'lerimizin ufkunu artırmaktır. Aynı Küresel Fuar Acentesi Projesi gibi Ticari Safari Projesi de firmalarımızın yurtdışındaki ticaretini artırıyor. Ticari Safari hem Bursalı firmaların ihracatını daha da artıracak hem de şehrimizin 2023 hedefine ulaşmasında önemli fayda sağlayacaktır. Bursa'daki yerleşik olan üretim coğrafyasının pazar çeşitliliğinin sağlanmasında bu ikili iş görüşmeleri ciddi anlamda destek oluyor. Küresel Fuar Acentesi Projesi sayesinde Bursalı birçok firma yurt dışı tecrübesi kazanıyor. Bazı iş adamlarımız projemiz sayesinde ilk defa pasaport çıkarttı. Bu iki projeyle iş dünyamızın ihracatını daha da artırıyoruz. Projelerimiz, şehrin sanayi ve ticari hayatına önemli bir ivme kazandırıyor."