BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi dernek kuracak

BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi dernek kuracak
BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi dernek kuracak
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi'nin proje odaklı çalışmalarını hızlandırmak amacıyla dernek...

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi'nin  proje odaklı çalışmalarını hızlandırmak amacıyla dernek kuracağı bildirildi.

Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Türkiye 'nin 2023 hedeflerine Bursa öncülüğünde ulaşacağını söyledi.

Kentin otomotiv , teknik tekstil ve makine sektörlerinde sahip olduğu üretim ve ihracat gücünü uzay, havacılık ve savunma gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlara da taşımak istediklerini belirten Duran, "Bu alanda yola çıkarken hayal bile edilemeyen projeler, şimdi hedeflerimiz haline geldi. Bursa, BTSO öncülüğünde artık uzay, havacılık ve savunma sektörlerinin merkezi olmak için çalışıyor. Firmalarımızın azmi ve kararlılığı bizlere umut veriyor" diye konuştu.

BTSO'nun 18 Sektörel Konseyi arasında bulunan Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi'nin çalışmalarıyla birçok ilki başardığını anlatan İlker Duran, "Sanayideki dönüşümü hızlandıracak kümelenme faaliyetleri ile uluslararası rekabetimizi geliştirecek Ur-Ge desteklerinden faydalanan ilk Konsey olduk. NASA, Airbus ve Boeing gibi uluslararası nitelikteki kuruluşlara yaptığımız ziyaretlerle ve fuarlarla sektördeki yenilikleri yerinde inceleme fırsatı bulduk. Şimdi de faaliyetlerimize hız kazandırmak amacıyla dernek kuruyoruz" ifadesinde bulundu.

BTSO UHS Konsey Başkanı Mustafa Hatipoğlu da Uzay, Havacılık ve Savunma Derneği'nin kurulması ve faaliyete geçmesiyle proje odaklı çalışmaların yürütülmesinin hız kazanacağını kaydetti.

 Hatipoğlu, toplantıda kümelenme faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir sunum da gerçekleştirdi.

Öte yandan konsey üyeleri, toplantıda marş motoru alternatörü üretimi ve sektörün uluslararası oyuncularıyla gerçekleştirilen prestijli fuarlara katılım konusunda fikir alışverişinde bulundu.