BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
- "Sektörlerin en büyük problemlerinden birisi nitelikli eleman açığıdır. Bursa'da bu anlamda baktığımızda, işsizlik değil, işçisizlik sorunu bulunmaktadır"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Sektörlerin en büyük problemlerinden birisi nitelikli eleman açığıdır. Bursa'da bu anlamda baktığımızda, işsizlik değil, işçisizlik sorunu bulunmaktadır" dedi. 

Burkay, BTSO 21. Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, firmaların nitelikli eleman ihtiyacını karşılamada sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını BTSO Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM'de açılan meslek kursları ile karşılamaya çalıştıklarını belirten Burkay, "BUTGEM'de her yıl 3 bin 500 genç eğitilerek hayatına kazandırılıyor. Sektörlerin en büyük problemlerinden birisi, nitelikli eleman açığıdır. Bursa'da bu anlamda baktığımızda, işsizlik değil, işçisizlik sorunu bulunmaktadır. Mesleki eğitim çalışmalarına BTSO olarak büyük önem veriyoruz" dedi. 

Burkay, meslek komitelerinin Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapması gerektiğine de değinerek, kümelenme çalışmaları sayesinde Bursalı firmalarının ulusal projelerden daha fazla pay aldığını bildirdi.

Sanayicilere bir değer zinciri üretmek istediklerini ifade eden Burkay, "Raylı Sistemler Kümelenmemizde ilk dönemde 12 firmamız bulunuyordu. Şimdi ise bu firma sayısı 100'e ulaştı. Almanya 'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'na 160 firmamızı götürdük. Orada güzel izlenimler elde ettik. Özgün Helikopter Projesi için Bursalı firmalarımız harekete geçti. Firmalarımız arasında bir farkındalık oluşturduk" diye konuştu. 

Burkay, Küresel Fuar Acentesi Projesi ile üyelerinin yurt dışı tecrübelerini artırmayı hedeflediklerini hatırlatarak, "Yurt dışı fuarlarımız tüm hızıyla sürüyor. KOSGEB ve BTSO destekleriyle üyelerimiz, sektörleriyle ilgili fuarlara katılıyor. Mümkün olduğunca, bütün sektörlerin, bütün şirketlerimizin bu çalışmaların içerisinde olması, onlara daha fazla katkı sağlamasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Programa, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, 21. Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Kağan Yeşil ile çok sayıda komite üyesi katıldı.