BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
- "Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz fuarlara bin 500'den fazla üyemiz katıldı. Bu üyelerimizin yüzde 60'ı ilk kez pasaport çıkardı"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz fuarlara bin 500'den fazla üyemiz katıldı. Bu üyelerimizin yüzde 60'ı ilk kez pasaport çıkardı" değerlendirmesinde bulundu.

Odadan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nin (TEKNOSAB) yüksek teknolojili üretim ve ihracat yapan uluslararası nitelikteki dev firmalara ev sahipliği yapacağını belirterek, "Bursa'ya 3 önemli firma gelecek. Her biri Oyak Renault ve TOFAŞ'ın iki katı ihracat yapacak" dedi. 

Yapılan açıklamaya göre, BTSO'nun temmuz olağan toplantısında konuşan Burkay,  Türkiye 'nin çok hassas bir dönemden geçtiğini belirtti.

Suruç'ta Türkiye'de güvenliğin, demokrasinin ve toplumsal huzurun hedef alındığını belirten Burkay, gerçekleşen terör olayını şiddetle kınadıklarını, daha sonra gelişen olaylarda şehit düşen asker ve polislere de Allah'tan rahmet dilediklerini belirtti. 

Burkay, dünyada dengelerin hızla değiştiği bir sürecin yaşandığını, İran ile Birleşmiş Milletler arasındaki görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığını anımsattı. Gelişmiş ülkelerin ticaret rakamlarında komşu ülkelerin önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çeken Burkay, Türkiye'nin de birkaç ay öncesine kadar Irak'a ihracatını rekor seviyelere yükselttiğini kaydetti.

İran'da ambargonun kalkmasıyla bölgede yeni bir dönemin başladığının altını çizen Burkay, Bursa'daki firmaların özellikle otomotiv , tekstil ve makine gibi sektörlerdeki gücüyle ve 3. ülkelerden firmalarla yapılacak işbirlikleriyle pazarda fırsatları değerlendirebileceğini anlattı.

- "Üyelerimizin yüzde 60'ı ilk kez pasaport çıkardı

Burkay, oda olarak hayata geçirdikleri projelerde tüm paydaşların yer almasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

" Bugün dünyanın 4-5 farklı noktasındaki en prestijli fuar etkinliklerine aynı hafta içerisinde 4-5 farklı heyetle katılıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz fuarlara bin 500'den fazla üyemiz katıldı. Bu üyelerimizin yüzde 60'ı ilk kez pasaport çıkardı. Yurtdışı fuar organizasyonlarımızda yapmış olduğumuz görüşmelerde ve kurmuş olduğumuz bağlantılarında üyelerimize önemli fırsatlar sunuyoruz. Küresel Fuar Acentesi projemiz kapsamında 2015 yılı boyunca toplam 58 fuar organizasyonu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren her sene 3 bin üyemizi yurt dışı fuarlarına taşımayı amaçlıyoruz."

- "Bursa uluslararası nitelikteki yatırımlara ev sahipliği yapacak"

TEKNOSAB projesine de değinen Burkay, bu projeyle şahısların değil Bursa'nın kazanacağını bildirdi. 

Yeni nesil OSB'nin çorak bir arazi üzerine kurulacağını, bölgede kullanılacak enerjinin yüzde 60'ının ise alternatif kaynaklardan sağlanacağını belirten Burkay, şöyle devam etti:

"TEKNOSAB ile Bursa uluslararası nitelikteki yatırımlara ev sahipliği yapacak. Tasarrufumuz eksilerde... Yatırım yapmamız lazım. Bu nasıl olacak? Bu bölge nasıl kalkınacak? Kurguyu doğru yapmamız lazım. TEKNOSAB bu alanda Türkiye'de yapılacak olan yatırımların merkezi olacak. Firmalar hazır. Bursa'ya gelecek 3 tane önemli yatırım var. Her biri Oyak Renault ve TOFAŞ'ın neredeyse iki katı kadar ihracat yapacak. Bursa, 2013 hedefi olan 75 milyar dolar hedefini yakalayacak."