BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
- "Seçim sonrası reform beklentilerinin arttığı bir dönemde önerimiz; asgari ücret artışı konusunun istihdam piyasasında kıdem tazminatı, esnek çalışma koşulları, nitelikli iş gücü temini, istihdam güvencesi ile kapsamlı bir reform paketi içinde değerlendirilmesidir" - "Asgari ücretin kaldırılması da bir seçenek olarak değerlendirilmelidir ancak bu uygulama daha esnek ve serbest bir emek piyasası oluşturulması halinde mümkün olacaktır"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Seçim sonrası reform beklentilerinin arttığı bir dönemde önerimiz; asgari ücret artışı konusunun istihdam piyasasında kıdem tazminatı, esnek çalışma koşulları, nitelikli iş gücü temini, istihdam güvencesi ile kapsamlı bir reform paketi içinde değerlendirilmesidir" dedi. 

Burkay, yazılı açıklamasında, asgari ücret seviyesinin sanayi başta olmak üzere tüm işletmelerin rekabet koşullarında önemli bir belirleyici olduğunu belirtti.  

İstihdam piyasasında yapılacak her düzenlemenin sanayinin ve diğer sektörlerin maliyetlerini ve rekabet gücünü etkilediğini ifade eden Burkay, "Bu çerçevede asgari ücrette oluşturulan verimliliğin üzerinde yapılacak bir artış da işletmelerimizin maliyetlerini ve rekabet gücünü de olumsuz etkileyecektir. Seçim sonrası reform beklentilerinin arttığı bir dönemde önerimiz; asgari ücret artışı konusunun istihdam piyasasında kıdem tazminatı, esnek çalışma koşulları, nitelikli iş gücü temini, istihdam güvencesi ile birlikte kapsamlı bir reform paketi içinde değerlendirilmesidir" ifadelerini kullandı.

Burkay, asgari ücretin öncelikli uygulanması durumunda ise ücret üzerindeki kamu yüklerinin azaltılması gerektiğini savundu.  

Asgari ücretin sektörel ve bölgesel olarak farklı şekillerde uygulanabileceğine de değinen Burkay, şunları kaydetti:

"Asgari ücret hesaplama yöntemi gözden geçirilmelidir, ücretin aylık değil saat ücreti olarak hesaplanması da bir seçenektir. İşverenin yemek ve ulaşım gibi verdiği olanaklar asgari ücret ödemesi içinde sayılabilmelidir. Asgari ücretin kaldırılması da bir seçenek olarak değerlendirilmelidir, ancak bu uygulama daha esnek ve serbest bir emek piyasası oluşturulması halinde mümkün olacaktır."