"Bu sene gördüğüm haksızlığı hiçbir sezon görmedim"

"Bu sene gördüğüm haksızlığı hiçbir sezon görmedim"
"Bu sene gördüğüm haksızlığı hiçbir sezon görmedim"
- Bursaspor Teknik Direktörü Şüneş: - "Federasyon Başkanı'nı seviyorum, aday olur, olmaz bilmem ama tarafsız bir yönetimin oluşacağı, tarafsız kurulların oluşacağı bir anlayış getirmek lazım" - "Bu şehir hakikaten İstanbul ile kafa kafaya yarışacak bir şehir"

BURSA (AA) - Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Bu sene gördüğüm futbol haksızlığını hiçbir sezon görmedim" dedi.

Güneş, Özlüce Tesisleri'nde yapılan basın toplantısında, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında iç sahada Fenerbahçe 'ye 2-1 yenilmelerine üzüldüğünü söyledi.

Bu karşılaşmayı gol yemeden kazanmayı arzu ettiklerini anlatan Güneş, "Muhteşem taraftarımız vardı. Kaybetmeyi hak etmedik. Oyuncularım da ellerinden geleni yapmıştı. İkinci yarıda çok pozisyonumuz vardı. Düşündüğümüz skoru elde edemedik" diye konuştu.

Güneş, yeşil-beyazlı taraftarlara ve takımındaki iyi niyetli oyunculara başarının yakıştığını dile getirdi.

Sergiledikleri futbolun, bütün rakiplerini rahatsız ettiğini vurgulayan Güneş, "Bizden çekiniyorlar ama bunun her maçta kazançlı olarak dönmesini isteriz. Bu güzel futbolu oynamaya devam edeceğiz. Sahamızda kaybettiğimiz bu avantajı ikinci maçta lehimize çevirmek için daha çok çalışacağız. Bunu en iyi şekilde yapacak şansımız ve gücümüz var" ifadesini kullandı. 

Spor Toto Süper Lig'de bitime 6 hafta kaldığını, bu seriye de hafta sonu İstanbul 'da Kasımpaşa maçı ile başlayacaklarını hatırlatan Güneş, rakibe üstünlük sağlayıp Bursa'ya 3 puanla dönmek istediklerini anlattı.

- "Başımızı önümüze eğmedik"

Özellikle son dönemde bir çok konunun yeşil-beyazlı taraftarlar üzerinden tartışıldığını işaret eden Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar bizim sembolümüzdür, gururumuzdur, geleceğimizdir. Onların her yaptığı hareket, şehrin ve kulübün tanıtımı için örnektir. Büyüklük onlara yakışır. Sadece fair play ruhu içinde bizi desteklesinler. Şiddetten, küfürden uzak bir taraftar, takım olmak istiyoruz. Zaten öyleyiz. Bu sene gördüğüm futbol haksızlığını hiçbir sezon görmedim. Yani bu kadar saha kapanmasını, bazen hiçbir şey olmadığında da ceza aldık. Hatta talihsizliktir, bilmiyorum ne oldu? Başakşehir takımı da ceza aldı burada galiba. Burada bir şey var o zaman. Başakşehir'in daha önce ceza aldığı yoktur herhalde, belki ilk defa olmuştur. Taraftarın takımı sevdiğini biliyorum. Takımın da onları sevdiğini biliyorum. Bunu sinerjiye dönüştürmek gerekiyor. Bunu bu hafta gördük. Böylesine muhteşem taraftar önünde kazanmamız onların da coşkusunu artıracaktır. Takım olarak da kulüp olarak da hiç havaya girmedik ama başımızı da önümüze eğmedik. Şimdi daha güçlü olmak için hem taraftarımızla hem şehrimizle el ele olmalıyız."

- "Bütün kurullar tarafsız olmalı"

Şenol Güneş, Türkiye Futbol Federasyonu seçimlerinin yakın zamanda gerçekleşeceğini anımsattı.

Kulüplerin, federasyon yönetimine veya kurullarına adam sokma çabasını şimdi daha iyi anladığını aktaran Güneş, "Federasyona kulüplerden adam girmesinin ne amacı olabilir? Futbolun gelişmesi için mi, takımların menfaati için mi? Takımların menfaati için görüntü veriyorsa o zaman bir yanlışlık var. Giremeyenlere haksızlık olur. Federasyon Başkanı'nı seviyorum. Aday olur, olmaz bilmem ama tarafsız bir yönetimin oluşacağı, tarafsız kurulların oluşacağı bir anlayış getirmek lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Güneş, maç saatleri, cezalar, hakem tayinleri gibi konularda bütün kurulların tarafsız olması, bu alanlara dışarıdan hiç kimsenin müdahale etmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Bir kulüp başkanına "Hakemleri arama" denildiğinde, bir başka başkanın o hakemle iletişim halinde olmasının çok şüphe uyandıracağına değinen Güneş, bu tür sıkıntıların giderilmesi gerektiğini anlattı.

- "Kalırsam en iyisini yapmak isterim"

Bursaspor Teknik Direktörü Güneş'e, bir gazeteci tarafından "Bursaspor Kulübünde de olağan genel kurul yapılacak. Seçim sonrası tavrınız ne olacak?" sorusu yöneltildi.

Görevine başlamadan önce Kulüp Başkanı Recep Bölükbaşı ile tanışmadığını, eski başkanlardan merhum İbrahim Yazıcı'yı tanıdığını bildiren Güneş, şöyle konuştu:

"Burada çok yönetici var, tanıdıklarım var. Tanıyıp tanımadığımdan çok iş prensibi önemli. Onlarla ilgili çalışırım. Burada da geldiğim günden beri uygulamaya çalıştım. Başkan da geldiğim günden beri destek oldu, dost oldu, arkadaş oldu. Yeni biri gelir gider, bunlar olur. Ben giderim, başkası gelir. Bunlara bakmamak lazım, takım olmak lazım. Başından beri söylemeye çalıştım, 'Söylediğim doğrular varsa onu alın, yanlışlar varsa onu almayın' dedim. Önemli olan camiadır. Yöneticiler kısa süre görev yapar giderler. Bu bir yıl, iki yıl, üç yıl olabilir. Bursaspor'un içinde yer alan eski yöneticiler, medya, taraftarlar hep var. Doğru ilkeleri, doğru düşünceleri uygulayan bir sistemi göğüslemek lazım. Günlük kızgınlıklar içinde kulübe zarar vermemek lazım. Bunu işliyorum. Biri beni haksız yere övüyorsa ona 'hayır' diyeceğim. Haksız yere eleştiriyorsa ona da 'hayır' diyeceğim. Yönetimler gelir, anlaşma olur. Anlaşmanın içinde bir sürü konular var. Onu açmak için yeri değil. Kalırsam en iyisini yapmak isterim, gidersem de en iyisinin yapılmasını isterim. Benim eserim, oyuncumun aldığım noktadan daha iyi konumda olmasıdır; hem oyuncu hem de karakter olarak. Tecrübesiz bir takımız, bunu kabul etmek lazım. Bunun sancılarını da çekiyoruz."

Güneş, kulüpte doğruların ortaya konulup sahiplenilmesi gerektiğini dile getirerek, "Yönetimi, oyuncusu hep beraber doğru yapabilmek için ilkesi olmalı. Bu şehir hakikaten İstanbul ile kafa kafaya yarışacak bir şehir. Bursasporlu olmak lazım. Evet Bursasporlular var ama diğer takımlardan önce Bursalıların Bursaspor'u sevmesi lazım. Nüfusu uygun, ekonomisi iyi bir yapısı var. Kulüp iyi yönetilip iyi başarılar elde edebilir" ifadelerini kullandı.