BUDO, Mudanya-Büyükçekmece seferlerine başlayacak

BUDO, Mudanya-Büyükçekmece seferlerine başlayacak
BUDO, Mudanya-Büyükçekmece seferlerine başlayacak
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Büyükçekmece Belediyesinden talep vardı. Bu konuyla ilgili meclis kararlarını da almışlar. Yakında Büyükçekmece'ye seferlerimiz başlayacak"

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediye  Başkanı Recep Altepe, Bursa Deniz Otobüsleri'nin (BUDO), Büyükçekmece Belediyesinden gelen talep doğrultusunda yakında Mudanya-Büyükçekmece arasında seferlere başlayacağını bildirdi.

Altepe, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Kampüsü'ndeki Mediko Sosyal Tesisleri'nde Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu ve UÜ Öğrenci Toplulukları tarafından düzenlenen "Gençlik ve Yerel Yönetim Buluşmaları"nda yaptığı konuşmada, BUDO'nun kentin gelişmesine yönelik alınan radikal kararlardan biri olduğunu söyledi. 

Mudanya-Kabataş arasında seferleri başlatacakları dönemde "İDO ile nasıl rekabet edeceksiniz? Bu işi başaramazsınız" denildiğini belirten Altepe, "Ancak halkımız, deniz ulaşımında sorun yaşıyordu ve bizden de çözüm bekliyordu. Radikal bir kararla bu işe başladık. Bizim kar etmek gibi bir derdimiz yok. Yakıt, bakım ve işçilik maliyetlerini karşılaması bizim için yeterli. Sonunda ne oldu? Diğer belediyeler ellerindeki gemileri satarken, biz yeni gemiler alıyoruz" diye konuştu.

Altepe, Mudanya-Kabataş hattındaki seferlere, yaz aylarında Erdek-Avşa-Marmara Adası, İstanbul -Avşa, Mudanya-Büyükada seferlerinin de eklendiğini hatırlatarak, "Büyükçekmece Belediyesinden talep vardı. Bu konuyla ilgili meclis kararlarını da almışlar. Yakında Büyükçekmece'ye seferlerimiz başlayacak. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Kentte üretilen yerli tramvaylara da değinen Altepe, şunları kaydetti:

"Metro vagonu ve tramvayları eskiden olduğu gibi yurt dışından alsaydık 600 milyon liradan fazla parayı yurt dışına gönderecektik. Bunun yerine 300 milyona Bursa'da üretiliyor. Şimdi Kocaeli ve Samsun'un araçları da Bursa'da üretilecek. Hatta Siemens, Almanya'da ihale yaptı, araçlar burada üretilecek. Tren fabrikası olmayan Bursa, bugün raylı sistemlerin merkezi haline geldi. Şimdi hava sanayisine geçiyoruz. Hedefimiz, tramvaydan sonra hava taşıtları üretmek. Bu konuda üniversitemiz, sanayicimiz hazır. Biz altyapıyı hazırlıyoruz. İnşallah bu da kısa zamanda gerçekleşecek."