Buğdayda hastalık endişesi

Buğdayda hastalık endişesi
Buğdayda hastalık endişesi
BURSA (AA) - Yenişehir ilçesinde, şiddetli yağışlar ve ardından hemen havaların ısınmasından dolayı topraktaki mantarların çoğalmasıyla baş gösteren...

BURSA (AA) - Yenişehir ilçesinde, şiddetli yağışlar ve ardından hemen havaların ısınmasından dolayı topraktaki mantarların çoğalmasıyla baş gösteren kök boğazı hastalığı ve yine aşırı yağışlar nedeniyle buğday köklerinin gelişememesi nedeniyle buğday köklerinin kurumaya başladığı belirtildi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu iki hastalığı da erken teşhis ettiklerini söyledi.

Hemen bunun önlemini almaya başladıklarını bildiren Aktaş, şöyle konuştu:

"Hastalıklardan kurtulmak için gereken ilaç ve gübreleri bünyemizde bulunan ziraat mühendisi vasıtası ile bütün mahallelerimize duyurduk ve çözüm yollarını da söyledik. Bununla ilgili mahalle mahalle gezip bilgilendirme çalışmalarımız sürüyor. Yine bu konu ile ilgili ilçemizin en fazla buğday ekimi yapan Terziler Mahallemizde konuyla ilgili ilaç üreten bir firmanın yetkilileri gelip konferans verecek. Erken teşhis önemli. Önlem almasaydık verimde yüzde 70'lere varan düşüş gerçekleşirdi. Şu an kaybımız en fazla yüzde 10 olacak. Bu hastalıklar sadece bölgemizde değil, birçok bölgede görülüyor. İnşallah o bölgelerimiz de bir an önce mücadeleye başlar."


    ETİKETLER:

    Konferans

    ,

    Ziraat